Miniaturowe "pecetowe" nowości od Shuttle

Firma Shuttle zaprezentowała dwa nowe komputery typu Small Form Factor (SFF) z serii X200 - modele XPC mini X200MA i X200BA. Według producenta, pierwszy należy do urzadzeń typu Media Center, natomiast drugi powinien znaleźć zastosowanie w biurach.

Model XPC mini X200MA należy do urządzeń charakteryzujących się niewielkimi wymiarami (21 x 29,6 x 5,5 cm) i wagą (3,4 kg). Użytkownik może wybierać spośród całej gamy procesorów, począwszy od Celerona M-420 (1,6 GHz), a skończywszy na układach z rodziny Intel Core 2 Duo ("najmocniejszy" pracuje z prędkością 2,16 GHz), współpracujących z chipsetem Mobile Intel 945GM Express, zintegrowanym układem graficznym Intel Graphics Media Accelerator 950 (GMA950) oraz 512 MB pamięci DDR2 (z możliwością rozbudowy do 2 GB). Dane możemy przechowywać na dysku twardym SATA o maksymalnej pojemności 400 GB, natomiast odczyt płyt zapewnia nagrywarka DVD z rozwiązaniem typu "slot-in" zamiast tacki. Połączenie z Internetem umożliwia karta Fast Ethernet (opcjonalnie WLAN 802.11 a/b/g), natomiast dźwięk generowany jest przez 8-kanałową kartę HD (Realtek ALC882).

Shuttle XPC mini X200

Shuttle XPC mini X200

Użytkownik może też skorzystać z czytnika kart pamięci (4 w 1), tunera analogowego (PAL/NTSC/SECAM), cyfrowego (DVB-T) i FM oraz zestawu złącz, wśród których znalazło się między innymi jedno DVI (HDMI poprzez adapter DVI-HDMI) i pięć portów USB 2.0. Oczywiście, producent nie zapomniał też o dołączeniu do zestawu pilota oraz preinstalowaniu systemu operacyjnego (Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005).

W odróżnieniu od poprzednika, który kierowany jest do klientów poszukujących rozwiązania typu Media Center, model X200BA przeznaczony jest do pracy w biurze. W związku z tym pozbawiono go między innymi zestawu tunerów i preinstalowano system Microsoft Windows XP Home.

Warto też wspomnieć, że producent proponuje dokupienie do komputera idealnie się z nim komponującego przenośnego (w górnej części urządzenia zainstalowano specjalną rączkę) monitora TFT LCD o przekatnej ekranu wynioszącej 17 cali. Za najdroższy model (XP17 TempAR) dysponujący czarną obudiową oraz 8-milisekundowym czasem odpowiedzi matrycy będziemy musieli dopłacić ponad 300 euro.

Producent wycenił komputery na 948 (X200MA) i 743 euro (X200BA).

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.


Zobacz również