Miniatury Philipsa

Philips zapowiedział rozwijanie nowej technologii SeeMOS, umożliwiającej konstruowanie kamer wideo i telefonów komórkowych wielkości kostki cukru.

Nowa technologia o nazwie SeeMOS, opracowana przez Philips Semiconductors z myślą o kamerach wideo, polega na zastąpieniu pewnych sensorów obrazu i zintegrowaniu pozostałych obwodów w jednym procesorze. Według zapewnień firmy, pozwoli to na produkowanie kamer mniejszych, tańszych i zużywających mniej energii niż obecne modele. Układy wykonane w technologii SeeMOS wymagać będą zasilania napięciem 3,3V, w przeciwieństwie do 15V wymaganych przy stosowanej obecnie technologii CCD (Charged Coupled Device).

"SeeMOS pozwoli na produkcję kamer nie grubszych od ołówka i o długości nie przekraczającej centymetra" - oświadczył Chris Schaeffer, zajmujący się nowymi technologiami w Philips Semiconductors. Twierdzi on, że wdrożenie technologii SeeMOS otworzy drogę do produkcji tanich i wydajnych zasilanych bateryjnie urządzeń naręcznych, takich jak kamery medyczne czy nadchodzące telefony trzeciej generacji, umożliwiające transmisję danych wideo. Jak powiedział Ch. Schaeffer, możliwe będzie skonstruowanie kamer tak małych, że będą mogły być umieszczone w oprawkach okularów.