Miniaturyzacja procesorów - IBM ściga się z Intelem

Zrzeszenie producentów półprzewodników pod kierownictwem koncernu IBM planuje wdrożenie procesu produkcji układów komputerowych w rozmiarze 28 nm w drugiej połowie 2010 r. W tym czasie Intel będzie skoncentrowany na produkcji układów w technologii 32 nm.

Wśród stowarzyszonych firm, które obrały sobie za cel przyspieszenie miniaturyzacji układów elektronicznych znajdują się poza IBM m.in. Samsung, Infineon, Chartered Semiconductor, STMicroelectronics oraz GlobalFoundries, spółka zależna AMD, zajmująca się produkcją procesorów. Partnerzy skupią się na opracowaniu 28-mikronowej technologii produkcji tranzystorów high-k metal gate. Procesory zbudowane przy użyciu tych komponentów mają znaleźć zastosowania zarówno komputerach PC, jak i w podręcznych, energooszczędnych urządzeniach konsumenckich, takich jak smartfony czy "przenośne urządzenia internetowe.

Grupa opracowała również proces produkcji układów 32 nm, współpracując też w tym zakresie z klientami-producentami sprzętu. IBM przekonuje, że migracja z technologii 32 na proces 28 nm nie będzie wymagać od producentów znacznych zmian w konstrukcji ich urządzeń.

Intel jest obecnie największym światowym producentem układów. Prace rozwojowe nad technologią 32 nm firma zakończyła w grudniu 2008 r..

Więcej informacji: IBM