Miniaturyzacja w natarciu

Urządzenia, które do niedawna widzieli w snach projektanci, już wkrótce staną się ogólnie dostępne. Dodatkowo wiele z nich będzie się komunikować bezprzewodowo z komputerami stacjonarnymi, a z niewielką pomocą - także z Internetem.


Urządzenia, które do niedawna widzieli w snach projektanci, już wkrótce staną się ogólnie dostępne. Dodatkowo wiele z nich będzie się komunikować bezprzewodowo z komputerami stacjonarnymi, a z niewielką pomocą - także z Internetem.

Miniaturyzacja w natarciu
Daeyang E&C Cy-visor to nowy rodzaj wyświetlacza, stanowiący, w porównaniu z dotychczas dostępnymi hełmami VR, duży krok naprzód, przede wszystkim z powodu małych rozmiarów, małej wagi (tylko 160 g) i niskiej ceny (dotychczas tego typu urządzenia kosztowały około 2500 dolarów). Niestety, niemożliwe jest uzyskanie obrazu trójwymiarowego, czego można by sobie życzyć w tego typu urządzeniach. Szkoda także, że konieczne jest przyłączenie kabla - podobne, choć prostsze urządzenia, np. okulary trójwymiarowe (shutterglasses) wykorzystują już łączność bezprzewodową. Rozdzielczość obrazu - 800x600 pikseli - całkowicie wystarcza do pracy z typowymi aplikacjami i oglądania filmów. Według producenta, jakość i rozmiar obrazu odpowiada oglądaniu 44-calowego monitora/panelu z odległości 2 m. Urządzenie może współpracować zarówno z komputerem, jak i telewizorem, odtwarzaczem wideo, dvd itd.

Cena: około 800 USD ###

Informacje: www.personaldisplay.com

Cyberpunk nadchodzi

Miniaturyzacja w natarciu
Urządzenie wprost z filmów sf. Miniaturowy wyświetlacz znajdujący się przed jednym okiem, oferuje jakość obrazu porównywalną z oglądanym na dziesięciocalowym monitorze z odległości 50 cm. Olympus Eye-Trek Monocular potrafi generować obraz o rozdzielczości do 800x600 pikseli, jest przy tym bardzo mały i bardzo lekki (100 g). Cena wyświetlacza jest na razie nieznana, ale tego typu urządzenia mogą stać się w przyszłości (nie tak dalekiej) ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych wyświetlaczy w komputerach przenośnych i PDA. Gdyby jeszcze tylko włożyć w środek układ Bluetooth i pozbyć się kabla...

Cena: jeszcze nieustalona ###

Informacje: www.olympus.com

Zagrożenie dla ZIP-a

Dyski Iomega ZIP są najbardziej rozpowszechnionymi nośnikami o pojemności pomiędzy dyskietką 1,44 MB a CD, mają jednak konkurentów. Do tych ostatnich należą z pewnością napędy i dyski SuperDisk firmy Imation. Do niedawna uważano, co prawda, że są za małe (120 MB) i za wolne, na co Imation zareagowało wypuszczeniem na rynek napędów 2x, a w drugiej połowie tego roku pojawią się w sprzedaży dyski i napędy 240 MB, w pełni zgodne z poprzednimi wersjami - nośniki pozostaną te same, zmieni się tylko format zapisu danych. Mimo wszystko użytkownicy nowych ZIP-ów 250 MB wciąż otrzymują 10 MB więcej...

Cena: napęd SuperDisk 2x - ok. 90 USD

Informacje: www.imation.com

Skanuje i tłumaczy

Miniaturyzacja w natarciu
Nikogo już chyba nie dziwią miniaturowe skanery wielkości długopisu. Jednak nowy C-Pen dodaje do zwykłego skanera raczej niespotykane funkcje. C-Pen 600 oferuje natychmiastowe tłumaczenie zeskanowanego tekstu (dostępne są słowniki do języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i szwedzkiego). Poza tym potrafi przechowywać do 2000 stron druku i do 1000 adresów. Model C-Pen 800 to krok naprzód zgodnie z najmodniejszą obecnie bezprzewodowością. Potrafi wykorzystać telefony komórkowe wyposażone w złącze podczerwieni i przesyłać i odbierać adresy, telefony, wiadomości tekstowe. C-Pen 800 jest także wyposażony w większą pamięć (do 3000 stron tekstu).

Cena: C-Pen 600 - ok. 590 USD

C-Pen 800 - ok. 725 USD

Informacje: www.cpen.com

Maleństwo

Najmłodsze dziecko Psiona, któremu nadana imię Revo, zwraca uwagę głównie nietypowym wyglądem. Mały i lekki (200 g), ma pełną klawiaturę QWERTY i ekran dotykowy o rozdzielczości 460x160 pikseli. Revo oparty jest na procesorze ARM 710 (RISC, 36 MHz) i wyposażony w 8 MB RAM. Port podczerwieni oraz port RS232 umożliwiają łączność ze światem zewnętrznym - komputerem, telefonem komórkowym lub dedykowanym modemem.

Na oprogramowanie Revo składa się minipakiet biurowy - edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i baza adresów oraz kilka dodatkowych narzędzi - kalkulator, zegar i prosta gra. Urządzenie współpracuje z większością znanych programów, takich jak np. Word, Excel, Outlook, Lotus Organizer, Corel Office. Za pomocą Revo można także wysyłać i odbierać e-maile, wysyłać SMS-y, a nawet przeglądać strony WWW.

Cena: jeszcze nieznana ###

Informacje: www.psion.com/revo