Minikomputer z Linuksem

Firma Linutop zaprezentowała komputer o zaskakująco małych wymiarach. Urządzenie, które pracuje pod kontrolą Linuksa, ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim we wszelkiego typu placówkach chcących stworzyć stanowiska przeznaczone do surfowania po Internecie.

Nowy minikomputer o nazwie Linutop rzeczywiście jest niewielki - jego wymiary to zaledwie 9,3 x 2,7 x 15 cm (zaś waga - 280 g). Urządzenie, które bazuje na systemie Linux, ma zdaniem producenta znaleźć zastosowanie przede wszystkim jako stanowisko pozwalające na korzystanie z Internetu, czyli w szkołach, bibliotekach, biurach, hotelach, szpitalach i kawiarenkach internetowych.

Minikomputer z Linuksem

Linutop - miniaturowy komputer z Linuksem

Nowość bazuje na procesorze AMD Geode (na razie brak precyzyjniejszych danych co do taktowania układu) oraz korzysta z 512 MB pamięci ROM i 256 MB pamięci RAM. Użytkownik będzie też mógł skorzystać z czterech portów USB 2.0, wejścia i wyjścia audio oraz wyjścia VGA. Istnieje też możliwość rozbudowy sprzętu o kartę sieci bezprzewodowej, czy dodatkowe porty USB. Warto też wspomnieć o dołączonym oprogramowaniu: AbiWord Word Processor, Evince PDF reader, Firefox, Gaim instant messenger i Totem media player.

Niestety cena nowości oraz data wprowadzenia do sprzedaży nie zostały podane.

Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.