Minimalna prędkość

Zastanawiasz się, po co test zestawów chłodzących wiosną? Odpowiedź jest prosta: nie interesuje nas to, jak skutecznie dany model schłodzi procesor, ale to czy zrobi to po maksymalnym spowolnieniu wentylatora, czyli pracując jak najciszej.


Zastanawiasz się, po co test zestawów chłodzących wiosną? Odpowiedź jest prosta: nie interesuje nas to, jak skutecznie dany model schłodzi procesor, ale to czy zrobi to po maksymalnym spowolnieniu wentylatora, czyli pracując jak najciszej.

Głośno pracujący komputer męczy i denerwuje. Niektórzy się przyzwyczajają, inni starają się wszelkimi sposobami ograniczyć hałas, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się zaawansowanym zestawom chłodzącym procesor powietrzem.

Chcąc być szczęśliwym posiadaczem niehałasującego komputera, należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Wyciszenie układu chłodzącego kartę graficzną oraz procesor to połowa sukcesu, bo pozostają: obudowa, zasilacz, twarde dyski, napęd optyczny. Idealne byłoby zastosowanie pasywnych rozwiązań, ale to nie zawsze jest możliwe i znacznie podnosi koszt komputera. Złotym środkiem okazują się wydajne, ciche konstrukcje przystosowane do pracy z wentylatorami o wolnych obrotach, chłodzone powietrzem (często wykorzystujące technologię heat pipe), które z powodzeniem wypierają małe i głośne zestawy z niewielkim wentylatorem. Niehałasujących zestawów chłodzących procesor poszukują wszyscy, ale trzeba pamiętać, że ich wyposażenie oraz współpraca z procesorami bywają różne.

Ciche, cichsze i bezgłośne

Zestawy chłodzące

Zestawy chłodzące

Gdy natężenie dźwięku w pomieszczeniu spada poniżej 35 dB, nawet komputer w ciągu dnia niezbyt głośny zaczyna przeszkadzać. Szczególnie w nocy wyraźnie słychać wentylatory karty graficznej, zasilacza i procesora. Problem staje się trudniejszy do rozwiązania, gdy komputer służy również do grania, co wymaga bardziej efektywnego chłodzenia i chociaż nie zwracamy wówczas dużej uwagi na hałas, a raczej na wydajność, warto mieć możliwość wyciszenia komputera, gdy zajdzie taka potrzeba. Przydaje się wówczas opcja regulacji prędkości wentylatora. Spośród modeli, które przetestowaliśmy, tylko kilka pracowało ze stałą prędkością, jeden automatycznie ją regulował w zależności od stopnia nagrzania procesora (czujnik termiczny - model Asus X-Mars), reszta była wyposażona w potencjometry. Najcichsze okazały się modele, których minimalna prędkość nie przekraczała 1500 obr./min - Scythe Ninja, Zalman CNPS9500, oba Titany, Zalman CNPS7700, Coolink, Pentagramy Freezone, Akasa Evo 120 pracowały prawie bezgłośnie (poniżej 30 dB). Wentylatory pracujące ze stałą prędkością - CoolerMaster Hyper 48, Scythe Samurai, Thermaltake Big Typhoon, Golden ORB II - powodowały hałas o natężeniu ponad 30 dB, Arctic Cooling Frezer 64 - 34 dB, a jeszcze głośniejszy okazał się Aero Cool GT-1000 - 36 dB. Różnice nie są duże, trzeba jednak pamiętać, że ucho ma tendencje do spłaszczania dźwięku (nie działa "liniowo"), czyli logarytmuje jego natężenie. W rezultacie dwa razy większe natężenie odpowiada zwiększeniu głośności o blisko 3 dB, a różnica 6 dB to prawie czterokrotny wzrost natężenia głośności. Właśnie taka była różnica przy minimalnych obrotach wentylatora między najcichszymi zestawami (poniżej 30 dB) a najgłośniejszymi (36 dB) - w ciągu dnia i przy zamkniętej obudowie dla większości prawie niezauważalna, wiele jednak zależy od indywidualnych predyspozycji. W naszym teście głośność otoczenia wynosiła mniej więcej 30 dB. Najcichsze (30 dB) okazały się oczywiście modele o niskiej minimalnej prędkości wentylatora. Można wysnuć wniosek, że średniej wielkości wentylator o prędkości poniżej 1500 obr./min to remedium na problemy z hałasem.

Wydajność

Gdy wentylator pracuje na wolnych obrotach, ważną kwestią staje się taka konstrukcja radiatora, aby całość skutecznie schładzała procesor. Najcichsze są zestawy bez wentylatora (pasywne), ale jeśli procesor bywa długo obciążony, bez dodatkowych wentylatorów w obudowie (odpowiedniego obiegu powietrza) ich zastosowanie jest praktycznie niemożliwe. Obliczeniowa moc cieplna najpopularniejszych procesorów często przekracza 70 W, a najwydajniejszej jednostki nawet 100 W.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Do testów wykorzystaliśmy dwu-rdzeniowy procesor AMD Athlon 64 X2 3800, jeden z najchętniej kupowanych modeli z tej serii, o mocy cieplnej prawie 90 W. Początkowo nie wierzyliśmy, że wszystkie testowe modele przy najwolniejszych obrotach wentylatora skutecznie schłodzą taką jednostkę. Postanowiliśmy jednak nie stosować żadnej taryfy ulgowej i zmusiliśmy je do wytężonej pracy przy zamkniętej obudowie komputera, jednym wentylatorze dodatkowym wyciągającym powietrze na zewnątrz oraz temperaturze otoczenia 25 stopni Celsjusza. Test składał się z dwóch etapów: najpierw sprawdzaliśmy temperaturę procesora, obciążając go przez 15 minut w 50 procentach. Wynik wskazuje, jakiej temperatury można oczekiwać, wykonując na komputerze bardziej zaawansowane zadania niż korzystanie z pakietu biurowego. W drugim teście oba rdzenie były maksymalnie obciążone przez ponad 50 minut. Wyniki mile nas zaskoczyły: wszystkie zestawy bez problemu poradziły sobie zarówno z pierwszą, jak i drugą fazą testu. Żaden nie pozwalał na uzyskanie temperatury wyższej niż 56 stopni (maksymalna dopuszczalna temperatura procesora to 70 stopni) W wypadku niektórych urządzeń, np. Coolink, Akasa, temperatura procesora podczas maksymalnego obciążenia nie przekraczała nawet 52 stopni Celsjusza a najwydajniejsze konstrukcje uzyskiwały wyniki grubo poniżej 50 stopni. Trzeba dodać, że nie przykładaliśmy dużej wagi do odpowiedniego ułożenia kabli czy optymalizacji cyrkulacji powietrza w obudowie. Wyniki testu gwarantują, że podczas pracy, oglądania filmów oraz słuchania muzyki nawet długo obciążony procesor będzie chłodzony prawidłowo. W niektórych wypadkach w razie potrzeby (np. podczas gier) można zwiększyć obroty wentylatora.

Podsumowanie

Wydajne maszyny wymagają skutecznego układu schładzania, który nie zawsze pracuje cicho. Chcąc złożyć komputer wydajny i niehałasujący, trzeba starannie dobrać poszczególne części, zwłaszcza gdy ma sobie poradzić z najnowszymi grami. Najlepsze testowane przez nas konstrukcje z pewnością się do tego przydadzą.

Zalman CNPS9500 LED

Najnowsza konstrukcja Zalmana z technologią heat pipe.

Zalman znany jest z innowacyjnych konstrukcji, które charakteryzowały się wysoką wydajnością i cichą pracą. Wiele firm niemal kopiuje jego rozwiązania, jednak producent stale wprowadza kolejne nowinki i pozostaje w ścisłej czołówce branży.

Kolejna nowość

W CNPS9500 LED zastosowano metodę schładzania procesora odmienną od dobrze znanych modeli z grzebieniową konstrukcją radiatora. Po raz pierwszy Zalman użył rurek cieplnych, które wygięto w ósemkę. Listki radiatora ułożone są promieniście, tworząc tunel, w którego środku umieszczono wentylator. Konstrukcja jest dosyć nietypowa, ale bardzo wydajna i w teście przy maksymalnym obciążeniu radziła sobie bardzo dobrze (najwyższa temperatura wyniosła 47 stopni Celsjusza). Wydajność wentylatora można regulować dołączonym potencjometrem, który pozwala na zmianę prędkości obrotowej wentylatora w zakresie 1350 - 2600 obr./min. Przy minimalnych obrotach wentylator pracuje prawie niesłyszalnie (poniżej 30 dB) i doskonale się nadaje do cichego i wydajnego komputera dla gracza. Co istotne, konstrukcja przystosowana jest do montażu na wszystkich najpopularniejszych podstawkach z wyjątkiem starszej AMD Socket A. Potencjometr FAN MATE 2 ma długi kabel, dlatego można go przykleić na zewnątrz obudowy, co znacznie ułatwia regulowanie prędkości wentylatora. Montaż zestawu wymaga zastosowania specjalnych podkładek tylko w wypadku podstawki LGA 775 i nie jest uciążliwy. Po raz kolejny w zestawach Zalmana zastosowano niebieskie podświetlenie wentylatora. Producent zaleca umiejscowienie zestawu tak, aby wentylator wypychał powietrze na zewnątrz obudowy, co nie zawsze jest możliwe. Tak właśnie było w naszym wypadku, ale bez znaczącego wpływu na wydajność.

Informacje

PC Cooler, tel. 022 6521927

http://www.pc-cooler.com.pl

Cena 229 zł

Akasa Evo 120

Wielka stopa z trzema rurami cieplnymi i dużym wentylatorem.

Konstrukcja tego zestawu w niczym nie przypomina standardowej wieży, jak większość modeli. Całość składa się z miedzianego radiatora i podstawki połączonej z nim za pomocą trzech rurek cieplnych. Rurki mają kształt litery l, do dłuższej części przymocowano radiator z wentylatorem 120x120x25 mm. Radiator nie jest za szeroki, a układ zaprojektowano tak, aby wentylator go chłodził, wypychając cieplejsze powietrze na zewnątrz obudowy. Całość po zamontowaniu znajduje się blisko tylnej ścianki obudowy, w naszym wypadku (obudowa Thermaltake Swing) radiator i wentylator znalazły się tuż przy tylnym otworze obudowy. Nie we wszystkich obudowach jest to możliwe, a przy utrudnionej cyrkulacji powietrza wewnątrz wydajność pracy urządzenia może spadać. Konstrukcja jest dosyć wysoka - 12 cm i w wąskich obudowach trudno będzie ją zmieścić.

Uniwersalny i cichy

Zestaw przystosowany jest do pracy z większością najpopularniejszych podstawek Intel LGA775, AMD Socket 939 i starszych, Intel mPGA478 oraz AMD Socket 754. Montaż nie jest trudny, choć wymaga użycia śrubokrętu oraz specjalnych nakładek. W paczce znajdziemy potencjometr, który pozwala na płynną zmianę prędkości wentylatora w zakresie 1000 - 2000 obr./min. Podczas naszych testów z maksymalnie obciążonym procesorem AMD 64 X2 3800 średnia temperatura nie przekroczyła 50 stopni Celsjusza, a po zmniejszeniu obciążenia o połowę wynosiła 40 stopni Celsjusza. Wyniki te uzyskaliśmy przy minimalnych obrotach wentylatora, który pracował prawie niesłyszalnie (poniżej 30 dB). Małym mankamentem jest mocowanie potencjometru z tyłu obudowy, co nie ułatwia regulowania prędkości wentylatora.

Informacje

Elemco, tel. 022 8773773

http://www.pcfan.pl

Cena 199 zł