Minimotywy w Firefoksie - jak je tworzyć

Nie wszystkim odpowiada wygląd Firefoksa. I na to jest jednak sposób. Przeglądarkę Mozilli można spersonalizować poprzez minimotywy nazywane "personas". Radzimy krok po kroku jak to zrobić.


Firefox to najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Przydatną funkcją jest możliwość stworzenia własnych minimotywów. Są to narzędzia, które zmieniają domyślne tło dla interfejsu Firefoksa. Jak je stworzyć? O tym w naszym materiale.

W utworzeniu własnego minimotywu pomoże nam witryna GetPersonas.com. Znajdziemy na niej także projekty innych użytkowników. My zajmiemy się jednak kwestią tworzenia własnych personas.

Minimotyw składa się z dwóch plików - obrazka nagłówka oraz obrazka stopki. Dzięki tym dwóm grafikom możemy dowolnie personalizować naszą przeglądarkę pod kątem stylistyki. Zaczynamy od instalacji aplikacji Personas Plus, która będzie nam niezbędna w tym celu. Kiedy już to zrobimy, możemy zająć się procesem tworzenia własnego minimotywu...

Stwórz obraz nagłówka

Nagłówek to grafika, która wyświetla się jako tło dla górnej części naszego Firefoksa. Przy tworzeniu własnego obrazka należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Obrazek nie powinien być większych rozmiarów niż 3000x200 pikseli.

2. Jedyne dopuszczalne formaty pliku to .jpg albo .png.

3. Najlepiej na obraz nagłówka wybierać subtelne zdjęcia - świetne sprawdzą się np. krajobrazy.

Zdjęcia w zbyt wysokiej jakości mogą zanadto wybijać się przed sam interfejs Firefoksa. Wówczas wszystko będzie mało czytelne i przekombinowane. Po lewej stronie wybranego przez nas zdjęcia, powinny znaleźć się elementy, które są dla nas najważniejsze. Dlaczego? Otóż, kiedy zmieniamy szerokość okna przeglądarki, odsłaniana lub zasłaniana jest prawa strona obrazka. Jeśli ważniejsza dla nas część grafiki znajduje się po prawej stronie, może ona w niektórych momentach być po prostu niewidoczna.

Ponadto plik graficzny nie może być większy niż 300 kB, co idealnie pokrywa się z założeniem aby na tło nie wybierać obrazków w zbyt wysokiej rozdzielczości. Pamiętajmy także, że wybrana grafika nie może być chroniona prawem autorskim. Jeśli zawartość minimotywu zostanie przez kogokolwiek zakwestionowana, będziemy bowiem zobowiązani do udowodnienia posiadania praw autorskich.

W tworzeniu obrazków pomogą ci takie programy jak SumoPaint czy Adobe Photoshop.

Stwórz obrazek stopki

Stopka to obraz który będzie wypełnieniem dla dolnej części okna przeglądarki stanowiąc tło dla paska stanu oraz wyszukiwania. Tutaj zasady są dokładnie takie same jak w przypadku obrazka nagłówka. Musimy więc pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości, formacie, czy też rozmiarze pliku graficznego.

I tutaj najważniejszy fragment naszego obrazka powinien znajdować się po lewej stronie. Kiedy zmieniamy szerokość przeglądarki, program "obcina" bowiem prawą stronę obrazka.

Zanim opublikujesz - przetestuj

Jeżeli zastosowaliście się do rad udzielonych w poprzednich akapitach - to minimotyw powinien wyglądać przyzwoicie. Pamiętajmy jednak, że inaczej wygląda rozmieszczenie interfejsu w systemie Mac Os X a inaczej w Windowsie 7. Zanim więc wyślemy nasz minimotyw, przetestujmy jak się on prezentuje.

Kiedy mamy zainstalowany dodatek Personas Plus, w prawym dolnym rogu okna powinna znajdować się ikona lisa. Klikamy w nią i wybieramy opcję ustawienia. Naszym oczom ukaże się następujące okno.

Zaznaczamy opcję Wyświetlaj w menu element "Prywatny minimotyw". Ponownie klikamy w lisa i wybieramy opcję Prywatny minimotyw a następnie Edytuj. Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to na naszym ekranie powinno ukazać się następujące okno.

Wybieramy uprzednio stworzony przez nas obrazek na Nagłówek oraz na Stopkę, uwzględniając zasady jakie opisaliśmy powyżej. Dobieramy także kolorystykę tekstu oraz akcentu. Gotowe? Teraz możemy przejść do procesu końcowego jakim jest...

Wysłanie minimotywu

Kiedy dzieło jest już ukończone, możesz się podzielić nim z innymi użytkownikami przeglądarki. Przed umieszczeniem swojego pierwszego minimotywu należy jednak zarejestrować się na specjalnej stronie. Kiedy już to zrobimy, możemy publikować swoje prace. Do dzieła!