Minimum kosztów, moc wrażeń

Łatwy w instalacji, prosty w obsłudze, tani i funkcjonalny. O nowym niskobudżetowym zestawie Panasonica SC-PM08 można powiedzieć to, co większość z nas coraz częściej lubi słyszeć, że jest przyjazny dla użytkownika.


Łatwy w instalacji, prosty w obsłudze, tani i funkcjonalny. O nowym niskobudżetowym zestawie Panasonica można powiedzieć to, co większość z nas coraz częściej lubi słyszeć, że jest przyjazny dla użytkownika.

Zestaw AV czy twierdza? Panasonic SC-PM08 to kolejny przykład sprzętu wartego swojej ceny

Zestaw AV czy twierdza? Panasonic SC-PM08 to kolejny przykład sprzętu wartego swojej ceny

Analizując rynek dochodzi się do wniosku, że Matsushita Electric Industrial jest jednym z najpoważniejszych producentów tanich urządzeń do zastosowań kinowych. Kolejnym modelem "Kina za grosik" jest Panasonic SC-PM08 - konstrukcja Matsushity. Znając obie marki tego koncernu, zdecydowanie poleciłbym Panasonica ze względu na jego krystaliczną panoramiczność oraz zadziwiającą przestrzeń. Technics nie przypadł mi do gustu, mimo iż wielu polskich kinomanów rozsmakowało się w jego brzmieniu. Pamiętajmy zatem, że redakcyjna ocena jest tylko częściowo obiektywna. Decydując się na zakup zestawu, należy wziąć pod uwagę opinię z różnych źródeł, a przede wszystkim kierować się wynikami własnego testu odsłuchowego.

Znając doskonale sytuację polskiego rynku elektroniki użytkowej, nietrudno zauważyć, że dobra cenowo oferta to ta pochodząca z gigantycznego megamarketu. System "palety", na której są oferowane starannie ułożone i tanie zestawy, niemal zmusza do zakupu. Pamiętajmy jednak, że towar wyeksponowany na paletach nie zawsze jest towarem promocyjnym. Pędząc na oślep przez kilometry półek, często zapominamy o możliwości porównania kilku systemów. A może zestaw kosztujący 200 lub 300 zł więcej charakteryzuje się lepszym brzmieniem i zdecydowanie bogatszym zestawem funkcji? Warto również zastanowić się nad tym, czy promocją nie jest objęta przypadkiem elektronika, która za kilka tygodni wyjdzie z produkcji i do której części serwisowe będą sprowadzane - bagatela - kilka tygodni.

Panasonic SC-PM08

Zestaw Panasonica składa się z dwóch przednich kolumn podstawkowych, trzech efektowych, z czego jedną stanowi kanał dialogowy, oraz z elektroniki zintegrowanej w jednej obudowie. W skład SA-PM08 wchodzi jednopłytowy odtwarzacz DVD/VIDEO CD/CD, tuner, wielokanałowy wzmacniacz mocy oraz dekoder dźwięku dookólnego. Frontowy panel charakteryzuje się zaokrąglonym masywnym profilem. Wyświetlacz systemu centralnie wkomponowano w przednią ściankę, podobnie jak szufladę znajdującą się pod nim. Cechą charakterystyczną wyświetlacza jest jego wysoka jasność i czytelność prezentowanych informacji. Obudowę wyposażono w szereg kratek wentylacyjnych, zapobiegających nadmiernemu nagrzaniu elektroniki. Urządzenie spoczywa na czterech podkładkach stabilizujących wykonanych z twardej a zarazem elastycznej pianki.

Gustowna obudowa kryje w sobie odtwarzacz DVD, Video CD, CD, tuner, wzmacniacz i dekoder dźwięku dookolnego

Gustowna obudowa kryje w sobie odtwarzacz DVD, Video CD, CD, tuner, wzmacniacz i dekoder dźwięku dookolnego

Kolumny przednie SB-PM08 to bardzo efektowne skrzynki niewielkich rozmiarów, gdzie głośnik niskotonowy jest zamontowany na bocznej ścianie obudowy, natomiast średniotonowy i wysokotonowy zostały usytuowane frontalnie, komponując się jednocześnie w srebrno-szary profil wykończeniowy. Kolumny przednie to wąskie i zarazem głębokie bryły, których zastosowanie powinno pozytywnie wpłynąć na wygląd każdego wnętrza.

Kolejnymi elementami systemu są trzy głośniki satelitarne. SB-PC80 stanowi kanał dialogowy, a SB-PS80 to efektowe głośniki tylne. Obudowy kolorystycznie doskonale komponują się z pozostałymi elementami zestawu. Podobnie jak w przypadku Panasonica SC-HT80, kolumny efektowe to małe i lekkie konstrukcje przystosowane do postawienia na półce, montażu na stojaku, jak również instalacji na ścianie (w pionie i poziomie). Wszystkie kolumny zestawu mają na stałe zamontowane przewody głośnikowe, których kolorystyka jest przyporządkowana określonym portalom gniazd wzmacniacza, co zapobiega pomyłkom przy podłączeniach. Ciekawe, że kolumny główne zostały wyposażone w kable głośnikowe w układzie bi-wire, wzmacniacz natomiast - podobnie jak w zaawansowanych konstrukcjach audiofilskich - zawiera dwie pary portali głośnikowych przyporządkowanych kolumnom głównym.