Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji a kwestia informatyzacji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce przeprowadzić informatyzację kraju. Pierwszym jej etapem ma być wdrożenie elektronicznych skrzynek podawczych w każdym urzędzie. Pozwoli to na zrównanie znaczenia dokumentów elektronicznych z tymi tradycyjnymi.

O całej sprawie informuje Dziennik Internautów. Ministerstwo za swój priorytet uznaje "jak najszybsze usprawnienie polskiej e-administracji". Jak czytamy z kolei na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa: "przygotowanie projektu założeń nowej ustawy, która wprowadzi szereg rozwiązań systemowych, wymaga wnikliwej analizy i dłuższych prac, m.in. zmian w wielu innych ustawach". W związku z tym jasne jest, że nowej ustawy nie możemy spodziewać się zbyt prędko.

Resort Boniego zamierza zacząć informatyzację od znowelizowania Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Kiedy to nastąpi? Tego ciągle nie wiadomo. Z założenia miałaby ona obligować wszystkie urzędy do posiadania elektronicznych skrzynek podawczych oraz do posiadania elektronicznych wzorów pism i formularzy.

Drugi etap to wprowadzenie znowelizowanej Ustawy o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną. Dzięki temu w każdym przypadku, gdzie mowa jest o "pisemnym załatwieniu sprawy" - możliwe byłoby posługiwanie się także dokumentem elektronicznym.

Komentarz autora

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dotychczas zapisało się w pamięci społeczeństwa desperacką obroną porozumienia ACTA. Ministrowi Boniemu życzymy wszystkiego najlepszego w procesie przeprowadzania informatyzacji naszego kraju...