Minolta Dimage A1

W 2001 roku Minolta DiMAGE 7 była jednym z pierwszych cyfrowych aparatów z matrycą o rozdzielczości 5 mln pikseli. Podziwialiśmy jej możliwości, obiektyw i jakość obrazu, ale czas życia baterii nie był zadowalający. Design aparatu zmieniał się wiele razy, ale dopiero w modelu A1 zmiany te są widoczne.

W 2001 roku Minolta DiMAGE 7 była jednym z pierwszych cyfrowych aparatów z matrycą o rozdzielczości 5 mln pikseli. Podziwialiśmy jej możliwości, obiektyw i jakość obrazu, ale czas życia baterii nie był zadowalający. Design aparatu zmieniał się wiele razy, ale dopiero w modelu A1 zmiany te są widoczne.

W nowym modelu w obudowie ze stopu magnezu zastosowano zaawansowany stabilizator obrazu, nowy system trójwymiarowego autofocusu oraz nową technologię 14-bitowego przetwarzania obrazu - CxProcess II. Zwiększono długość czasu życia baterii i wprowadzono przechylany monitor LCD (podobny do tych w Olympusie E-20 i 5050Z). Niestety, panelu nie można obracać na wszystkie strony, tak jak jest to możliwe w aparatach Canona czy Nikona. Gorąca stopka działa tylko z lampami błyskowymi Minolty, ale umieszczono za to gniazdo do lamp błyskowych innych producentów. Zaskakująco mocne światło daje też wbudowana lampa.

Obiektyw z 7-krotnym zoomem jest odpowiednikiem tradycyjnego obiektywu 28-200 mm. Zakres przysłony to 2.8-11. Jest jedynym aparatem na rynku z wbudowanym obiektywem i jednocześnie ręcznie ustawianym zoomem, szybszym i precyzyjniejszym niż zoomy sterowane elektronicznie. Funkcja makro działa zarówno przy wyciągniętym, jak i ściągniętym zoomie.

Minolta Dimage  A1

Nowy autofocus jest w stanie wykryć i skompensować poruszające się obiekty, także te zbliżające się. Ruchomy obiekt oznaczany jest widocznym cały czas na ekranie małym wskaźnikiem. Punktem tym można także sterować ręcznie na całym ekranie.

Z najkrótszym czasem otwarcia migawki 1/16000 sekundy i możliwością wykonania 2 zdjęć na sekundę w trybie JPEG (3 w trybie Raw) aparat DiMAGE A1 powinien być wystarczający dla zdjęć sportowych i reporterskich.

Stabilny jak nigdy

Funkcja stabilizacji obrazu wbudowana jest w niektóre obiektywy Nikona i Canona. Minolta swój nowy system Anti-Shake wbudowała w przetwornik CCD. Dzięki temu fotografia pozostaje ostra, nawet przy zdjęciach wykonywanych na długich czasach. Ponieważ funkcja ta zużywa więcej mocy, na obudowie aparatu specjalne światło przypomina, że jest ona włączona. Stabilizacja jest bardzo przydatna - zdjęcie z wyciągniętym zoomem, zrobione z czasem 1/25 sekundy, jest wystarczająco ostre do druku. Wreszcie nie trzeba nosić ze sobą statywu.

Minolta Dimage  A1

Jest możliwość wyboru standardu kodowania kolorów - naturalny, Vivid, sRGB i przyjazny do druku Adobe RGB z możliwością osadzenia profili Adobe ICC. Zdjęcia mogą być zapisywane w plikach JPEG, TIFF oraz Raw. Jako nośnik wykorzystywana jest karta CompactFlash, a do komputera mogą być one przenoszone przez port USB.

Podobnie jak we wcześniejszych modelach, w A1 wiele funkcji dostępnych jest dzięki mnogości przycisków, więc nie trzeba przebijać się przez zakamarki menu. Przycisk efektów pozwala na zwiększanie bądź zmniejszanie kontrastu i nasycenia, a także kontrolę koloru.

Są też cztery fabrycznie zdefiniowane tryby - portretowy, sportowy, z kompensacją światła i do fotografii przy dużym nasłonecznieniu.

Nowa bateria litowo-jonowa rozwiązała wreszcie największy problem modelu DiMAGE 7. Do aparatu można teraz podłączyć dodatkowy moduł z dwoma bateriami litowo-jonowymi lub sześcioma bateriami AA.

Podsumowując, Minolta osiągnęła duży postęp. Jakość obrazu jest fantastyczna (chociaż pojawiają się szumy powyżej czułości 200 ISO). Niewątpliwie to jeden z najlepszych aparatów z matrycą 5 mln pikseli. Zdecydowanie polecamy, jeśli nie chcesz kupować cyfrowej lustrzanki z wymiennym obiektywem.

produkt: Dimage A1

producent: Minolta,http://www.minolta.pl

cena brutto 5999 zł

konkurenci: Canon, Nikon, Olympus

kontakt: Minolta,http://www.minolta.pl

Za:

Efektywny system stabilizacji obrazu Anti-Shake, zaawansowany autofocus, świetna jakość obrazu, długi zoom.

Przeciw:

Brak.