Mirage Omni

Kolumny o niezwykłej konstrukcji, w których zastosowano specjalną konfigurację głośników Średnio- i wysokotonowych.

Kolumny o niezwykłej konstrukcji, w których zastosowano specjalną konfigurację głośników Średnio- i wysokotonowych.

Mirage Omni

Mirage, kanadyjski producent kolumn głośnikowych, znany jest z zamiłowania do konstruowania zestawów naszpikowanych nietypowymi rozwiązaniami. Firma specjalizuje się w tworzeniu głośników omnipolarnych, w których promieniowanie dźwięku nie jest kierunkowe - jak w tradycyjnych kolumnach - lecz dookólne. Konstruktorzy Mirage wzięli pod uwagę wyniki badań, według których na koncertach bezpośrednio do uszu słuchacza dociera jedynie ok. 30% dźwięków. Reszta jest odbierana po odbiciu od ścian, sufitów i innych obiektów znajdujących się w pomieszczeniu. Technologia omnipolarna rozpraszająca dźwięk dookoła ma sprawić, że będzie on odbierany jako naturalny, bardziej zbliżony do słuchanego na żywo. Seria Omni to najdroższe kolumny w ofercie Mirage. Nie brak w nich ciekawych rozwiązań technologicznych, które wpływają na brzmienie. Kolumny wyglądają dość zwyczajnie, a szczyt obudowy wyposażono w kopułkę wysokotonową wykonaną z tytanu. Nie została ona jednak umieszczona standardowo na froncie obudowy, lecz w skośnej części zwieńczenia przedniej ścianki w specjalnej metalowej, okrągłej komorze. Nad nią umieszczono metalowy element wybrzuszony na kształt kopułki. Jego zadaniem jest rozpraszanie dookólne fal dźwiękowych emitowanych przez głośnik z tytanową membraną. Specjalna metalowa, owalna i spłaszczona na kształt spodka komora głośnika wysokotonowego, także pełni rolę rozpraszacza dźwięku, z tym że dla głośnika średniotonowego umieszczonego pod nią. Seria Omni składa się z wielu modeli kolumn. Wszystkie mają cechę wspólną w postaci konfiguracji przetwornika średnio- i wysokotonowego. Bez problemu można z nich zbudować zestaw kina domowego. Przetestowaliśmy kolumny Omni w następującej konfiguracji: największy model kolumn podłogowych Omni 260, kolumny podstawkowe Omni 60, kolumna centralna Omni CC oraz subwoofer OM-200 idealnie dopasowany do pozostałych kolumn pod względem stylistycznym i brzmieniowym.

Omni 260, oprócz wysokotonowego głośnika tytanowego, mają parę średnio-niskotonowych przetworników z polipropylenu z domieszką tytanu. Obie membrany mają wielkość 16,5 cm. Podłączenie okablowania jest podwójne i jak wykazały nasze testy warto kupić taki zestaw kabli. Spód kolumn wyposażono w specjalne plastikowe nóżki stabilizujące konstrukcję (są szersze niż obudowa), które jednocześnie poprawiają brzmienie basu, oddzielając obudowę od podłoża za pomocą kolców. Do wszystkich kolumn dołączono specjalne maskownice zabezpieczające wyrafinowane przetworniki przed przypadkowym uszkodzeniem. Brzmienie kolumn skonstruowanych tak, by tworzyły jak najobszerniejszą scenę dźwiękową, nie zawiodło nas. Warto dodać, że kolumny prezentują pełnię swoich możliwości po kilku tygodniach eksploatacji (bezpośrednio po wyjęciu z kartonów grają twardo i głucho). Podłączone do Denona AVR-3805 zagrały rewelacyjnie przestrzennie. Nawet w dużym pomieszczeniu scena dźwiękowa była szczelnie wypełniona. Dźwięk był rozprowadzany bardzo naturalnie, z niewielkim uszczerbkiem dla precyzji lokalizacji konkretnych instrumentów, lecz w pełni rekompensowanym spójnością brzmienia wielokanałowego. Brzmienie nie jest jednak w pełni neutralne. Kolumny faworyzują nieco niższy zakres tonów średnich i basów, przez co sekcja niskotonowa jest obfita i wyraźna. Grają miękko, doskonale sprawdzają się w kinie domowym, a również podczas koncertów są w stanie wykrzesać z siebie odpowiednią dawkę energii i dynamiki.

Wysokie tony, pomimo zastosowania tytanowych membran, brzmią gładko, wręcz aksamitnie. Rewelacyjny jest subwoofer, będący klasą samą w sobie, który można zaliczyć do najlepszych na rynku. Dwa głośniki basowe umieszczono po obu bokach obudowy. Pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów, kolumna generuje dźwięk schodzący w najniższe rejony pasma akustycznego, tworząc jednocześnie szybki i dynamiczny bas.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena Omni 260 (2 szt.) - 7580 zł

Omni 60 (2 szt.) - 1990 zł

Omni CC - 1449 zł

subwoofer OM 200 - 3899 zł

Zestaw - 14 918 zł

Dystrybutor E.I.C,http://www.eic.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, fazy, częstotliwości odcięcia, wejścia wysoko i niskopoziomowe, wyjście wysokopoziomowe

Złącza wysokiej jakości metalowe nakrętki

Główni rywale

Audiovector Mi ok. 19 000 zł

Solidnie wykonany zestaw kolumn 5.1, o fantastycznej przestrzenności i przejrzystości brzmienia. Spójna scena dźwiękowa.

Dali Suite 12 270 zł

Nowoczesna i staranna budowa. Atrakcyjny wygląd, uniwersalne nieprzerysowane brzmienie. Zestaw 5.1 nadający się do nagłośnienia dużych pomieszczeń.

Dlaczego

Nietypowe rozwiązania technologiczne, dające w efekcie bardzo ciekawy dźwięk o znakomitej przestrzenności i dobrej dynamice. Rewelacyjny subwoofer.