Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator

Polecane wtyczki:

- Updater - rozszerzenie możliwości Mirandy odbywa się, jak dawniej, poprzez skopiowanie odpowiedniej biblioteki DLL do katalogu plugins, natomiast wtyczka Updater robi to automatycznie i dzięki temu znacznie ułatwia zarządzanie i aktualizację rozszerzeń komunikatora oraz pakietów językowych.

- Secure IM - bardzo polecana dla użytkowników dbających o bezpieczeństwo w sieci. Wtyczka pozwala na bezpieczną konwersację przy użyciu algorytmu szyfrowania AES192 lub PGP.

- Modern Contact List - wtyczka odpowiadająca za wygląd listy kontaktów, zapewniająca bardzo duże możliwości zmiany wyglądu. Na witrynie Mirandy dostępnych jest już sporo ponad sto różnych skórek dla tego pluginu.

- Scriver - bardzo miły dla oka wariant okienka konwersacji, mający między innymi możliwość otwierania rozmów na nowych zakładkach.

- IEView - plugin te podmienia standardową kontrolkę wyświetlającą historię wiadomości na kontrolkę Internet Explorera. Pozwala to między innymi na używanie animowanych emotikon, czy zmianę wyglądu całego okienka poprzez różnego rodzaju szablony.

- protokół Gadu-Gadu - wtyczka pozwalająca na korzystanie z najpopularniejszego polskiego komunikatora poprzez Mirandę.

- protokół Tlen - wtyczka pozwalająca korzystać z tego komunikatora poprzez Mirandę.

Obecnie Miranda jest dystrybuowana w dwóch wersjach. Dla systemów operacyjnych Windows NT, 2000 oraz XP jest to właśnie wersja Unicode, natomiast dla użytkowników pracujących jeszcze na Windows 9x, czy ME dostępna jest wersja ANSI.

Więcej informacji na temat Mirandy można znaleźć na jej oficjalnej stronie oraz w polskim serwisie komunikatora.

Miranda mało popularna

Warto wspomnieć, że w serwisie PCWorld.pl kilka miesięcy temu dostępna była ankieta, w której pytaliśmy internautów o to, z jakiego komunikatora korzystają. Miranda zajęła w niej piąte miejsce - po Gadu-Gadu, Tlenie, Skype'ie oraz AQQ. Być może więc wersja oznaczona symbolem 0,5 przyczyni się do spopularyzowanie tego komunikatora w naszym kraju?

Wyniki ankiety PCWorld.pl