Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator

Autorzy znakomitego komunikatora Miranda udostępnili właśnie jego nową wersję - oznaczoną symbolem 0.5. Od pojawienia się poprzedniego "dużego" wydania (0.4) minął ponad rok - po uruchomieniu nowej edycji programu od razu widać, że czas ten nie został zmarnowany. W komunikatorze pojawiło się sporo nowości - najważniejszą z nich wydaje się obsługa Unicode (Miranda zyskała dzięki temu lepsze wsparcie dla systemów wielojęzykowych). Komunikator ten ma już od dawna grono wiernych użytkowników, które ciągle się rozszerza. Nic w tym dziwnego, gdyż możliwości jego rozbudowy, czy personalizacji są prawie nieskończone - dzięki świetnie zorganizowanemu systemowi wtyczek i tematów wizualnych.

Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator
Na początek przypomnijmy, czym właściwie jest Miranda. Program ten to wieloprotokołowy komunikator internetowy, wyróżniający się obsługą tzw. wtyczek (czyli plug-inów). Za ich pomocą jego podstawową funkcjonalność można dowolnie rozbudowywać - dobierając odpowiedni zestaw wtyczek każdy użytkownik może stworzyć z Mirandy idealny program dla siebie (wyposażając go np. w opcję sprawdzania poczty, prognozę pogody, obsługę wątków RSS i wiele, wiele innych). Wtyczki odpowiedzialne są też za współpracę z innymi komunikatorami.

Jak już wspomnieliśmy, programu nie trzeba instalować - to, w połączeniu z faktem, iż Mirandy zużywa bardzo mało zasobów systemowych, sprawia, że ten komunikator idealnie nadaje się do przenoszenia np. na pamięci flash. Dzięki temu użytkownik korzystający z kilku komputerów nie musi importować profilu ani dokonywać modyfikacji ustawień - wystarczy, że uruchomi Mirandę z pendrive'a.

Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator

Wtyczki umożliwiają łatwe dostosowania funkcjonalności Mirandy do potrzeb użytkownika, zaś skórki - zmianę wyglądu programu.

Tradycja i nowoczesność

Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator

Opcje Mirandy 0.5.

Najnowsze wydanie Mirandy - oznaczone symbolem 0.5 - kontynuuje dobre tradycje. Program pozostał bardzo mały, dalej nie wymaga instalacji (chociaż jest również dostępna dystrybucja w postaci automatycznego instalatora), a wystarczy rozpakować pobrane archiwum i go uruchomić. W dalszym ciągu oferuje też wiele protokołów komunikacji. W podstawowej konfiguracji mamy do wyboru AIM, Jabber, ICQ, IRC, MSN oraz Yahoo. Oczywiście w prosty sposób listę tę można rozszerzyć o popularne u nas Gadu-gadu, czy Tlen.

Najważniejszą nowością w kolejnej wersji jest rozszerzone wsparcie dla systemów Unicode. Baza Mirandy może teraz przechowywać ciągi znaków w formacie UTF-8, większość protokołów ma możliwość wysyłania i odbierania wiadomości Unicode, to samo dotyczy nazw kontaktów wyświetlanych w liście oraz ich statusów. Także edytory wiadomości, posiadają teraz pełne wsparcie dla nowych możliwości. Kolejną nowością jest wprowadzona do dystrybucji wtyczka AIM Oscar, która umożliwia między innymi transfer plików, czy też odbieranie "away messages" (czyli opisów statusu), czego poprzednia wersja protokołu AIM nie umożliwiała. Rozszerzono również możliwości wymiany "avatarów" pomiędzy protokołami i dodano podstawową obsługę plików PNG.

Skróconą listę zmian można obejrzeć na witrynie Sourceforge.net.