Mirasol - rywal LCD i elektronicznego papieru jest blisko

Qualcomm pracuje nad wyświetlaczami Mirasol już od kilku lat. Mają łączyć w sobie najlepsze cechy technologii LCD i elektronicznego papieru. Oferują ostre kolory, możliwość wyświetlania filmów, doskonałą widoczność w słońcu i niski pobór energii.

Mirasol
Prezes Qualcomm, Paul Jacobs mówi, że urządzenia z wyświetlaczami Mirasol mogą pojawić się na rynku w połowie 2012 roku. Firma kieruje swoją technologię głównie do czytników e-booków, ale zaprezentowała ją także w tabletach. Producenci współpracujący z Qualcommem już pracują nad urządzeniami z nowymi wyświetlaczami.

Ekrany LCD stosowane są w tabletach i niektórych czytnikach e-booków. Technologia ta jest jednak bardzo obciążająca dla baterii urządzenia, co uwidacznia się zwłaszcza przy oglądaniu filmów lub przeglądaniu stron internetowych. Mirasol ma ponad dwukrotnie wydłużyć żywotność baterii.

Zobacz również:

  • Volvo z 2x szybszym systemem inforozrywki. Kiedy zadebiutuje?

Jeśli chodzi o czytniki e-booków, to większość z nich stosuje wyświetlacze wykonane w technologii elektronicznego papieru, które prezentują obraz w skali szarości. Jest to rozwiązanie zapewniające bardzo wysoka energooszczędność, jednak nie pozwala na wyświetlanie kolorowych zdjęć, filmów, storn internetowych itd.. Trwają też prace nad kolorowym elektronicznym papierem, który obecnie może wyświetlić 4 096 kolorów.

Mirasol - rywal LCD i elektronicznego papieru jest blisko

Technologia Mirasol firmy Qualcomm

Wyświetlacz Mirasol, podobnie jak elektroniczny papier, jest dostosowany do pracy w pełnym słońcu. W przeciwieństwie do ekranów LCD, absorbuje on światło słoneczne i nie generuje odblasku. Za pomocą specjalnych luster, światło otoczenia jest modulowane i wykorzystywane do podświetlania obrazu na ekranie. Oznacza to możliwość czytania kolorowych e-booków, przeglądanie internetu i oglądanie filmów w pełnym słońcu.