Misja: odbudować maszynę analityczną, pierwszy komputer na świecie

18 października przypada rocznica śmieci Charlesa Babbage'a, brytyjskiego matematyka, który zaprojektował tzw. silnik analityczny - maszynę uznawaną za pierwszy komputer mechaniczny, zdolny do wykonania programu.

Maszyna analityczna to konstrukcja mechaniczna, która miała być napędzana silnikiem parowym. Do wprowadzania danych i uruchamiania programów miały służyć karty perforowane.

Ch. Babbage rozpoczął prace nad maszyną w latach 40. XIX wieku. Jego asystentką przez pewien czas była Ada Lovelace, córka znanego poety George'a Byrona - dzięki temu, że tworzyła programy dla opracowywanej przez Babbage'a maszyny, zyskała miano pierwszej w historii programistki.

Matematykowi niestety nigdy nie udało się skonstruować w pełni funkcjonalnej maszyny w oparciu o stworzone przez siebie plany. Podobny los spotkał jego wcześniejszy wynalazek - maszynę różnicową, której nie zbudował z powodu braku środków finansowych; niepowodzenie to popchnęło go do zajęcia się właśnie silnikiem analitycznym (warto jednak wspomnieć, że do konceptu maszyny różnicowej powrócił, w połowie XIX w. tworząc jej drugą wersję).

Obecnie rekonstrukcje urządzeń Babbage'a znajdują się w londyńskim Muzeum Nauki, przy czym replika silnika analitycznego jest tylko częściowa (jeden z elementów maszyny - tzw. mill, czyli jednostkę obliczeniową skonstruował syn Babbage'a wiele lat po śmierci ojca). Stan ten chce zmienić programista i bloger, John Graham-Cumming - zamierza on całkowicie odbudować dzieło życia Charlesa Babbage'a w oparciu o pozostawione przez naukowca plany.

Ambitne zadanie wymaga jednak znacznych nakładów finansowych - Graham-Cumming zaapelował o wsparcie w wysokości 640 tys. dolarów (ma nadzieję otrzymać je od życzliwych internautów i innych pasjonatów nauki).

Więcej informacji: John Graham-Cumming