Misje na Marsie zostają wstrzymane

Kontrola misji NASA przestanie wysyłać sygnały już 2 października, po tym jak nakaże przejść urządzeniom na Marsie w tryb spowolnienia. Co jest tego powodem i czy misje będą reaktywowane?

Misje na Marsie zostają wstrzymane

Misje na Marsie zostaną wstrzymane 2 października 2021 roku ze względu na Słońce blokujące komunikację z kontrolą naziemną.

Choć na Czerwonej Planecie nie było jeszcze tylu misji jednocześnie, będą one musiały zostać przerwane. Ziemia i Mars znajdą się po przeciwnych stronach Słońca.

Zobacz również:

  • NASA potwierdza wodę na Marsie
  • Tak pracuje kosmiczna śmieciarka

Koniunkcja słoneczna Marsa zdarza się co dwa lata i jest poważnym ciosem dla inżynierów kosmicznych. Bliskość Słońca w tym czasie zakłóca komunikację, ponieważ zjonizowany gaz, który tworzy jego gigantyczną koronę, działa jak bariera na sygnały radiowe. W tym czasie sygnały poleceń mogą zostać zniekształcone i spowodować, że zrobotyzowany statek kosmiczny zacznie działać w nieprzewidywalny sposób. Aby temu zapobiec, kontrola misji NASA przestanie wysyłać sygnały i nakaże urządzeniom przejść w tryb spowolnienia.

Wyłączenie komunikacji rozpocznie się już 2 października i zakończy około 16 października. Po koniunkcji statek kosmiczny będzie przesyłał na Ziemię zaległości w zakresie obrazów i innych danych przez około tydzień, zanim wznowi normalne działanie.

Zobacz także: Czerwona plama na Jowiszu zmieniła wygląd

Źródło: newatlas.com