Mission Volare

Linia kolumn Volare oferuje wspaniałe brzmienie w eleganckiej stylistyce.

Linia kolumn Volare oferuje wspaniałe brzmienie w eleganckiej stylistyce.

Mission Volare
Oferta kolumn brytyjskiego Missiona jest bogata. Tworzy ją kilka linii produktów, w ramach których znajdziemy wiele konstrukcji różniących się wielkością, budową i przeznaczeniem. Testowaliśmy w naszej redakcji podstawowe modele linii M3 i jak na modele bazowe ich jakość wykonania i brzmienia była doskonała. Volare to linia zdecydowanie droższa, w ofercie Brytyjczyków plasująca się w górnej strefie cenowej. Pewne cechy są jednak wspólne dla wszystkich produktów Missiona. Bardzo charakterystyczna jest stylistyka obudów zestawów, a kształty kolumn wszystkich serii są podobne. Konstrukcje różnią się przede wszystkim jakością zastosowanych materiałów, oklein, a także głośników i komponentów zwrotnic. Do testu otrzymaliśmy zestaw Volare składający się z największych oferowanych w tej linii kolumn podłogowych V63, najmniejszych monitorów V60, kolumny centralnej V6C oraz wyjątkowego subwoofera V6as (ten model nie ma opisu nawet na stronie internetowej producenta). Linia Volare nie jest tak bogata w modele, jak tańsze M3, M5 czy 78. Oprócz testowanych przez nas produktów, w ofercie producenta są jeszcze tylko większe monitory V61 oraz mniejsze kolumny podłogowe V62, z jednym, zamiast dwóch przetwornikiem niskośredniotonowym. Obudowy pokryte są naturalnymi fornirami. Drzewo wiśni, na testowanych kolumnach, ma piękną, ciepłą i pełną barwę. Jakość wykonania kolumn jest doskonała. Forniry nałożono z wielką starannością, a ścinaki wykonane z MDF-u są dokładnie spasowane. Wszystkie kolumny mają podwójne, złocone, zakręcane gniazda głośnikowe, w których łatwo umieścić końcówki bananowe oraz widełki. Przy montażu "gołego" okablowania są już pewne ograniczenia: otwory w gniazdach pozwalają na instalację tylko kabli o niewielkim przekroju.

Zastrzeżenia budzi także mocowanie maskownic. Niestety, trzymają się bardzo słabo i wystarczy lekko trącić czarną siatkę, aby odpadła. Bez maskownic i tak prezentują się bardziej elegancko. Warto dodać, że kolumny, oprócz wersji z wiśniowym fornirem, występują także w wersji czarny dąb i buk. Główne kolumny systemu, czyli V63, nie mają wielkich gabarytów, a ich kształt jest interesujący. Przednia ścianka jest stosunkowo wąska, a wrażenie to dodatkowo uwypukla zaokrąglenie i zwężenie frontu względem boków. Na przedzie zainstalowano symetrycznie względem 25-mm kopułki wysokotonowej przetworniki z 15-cm membraną wielowarstwową (typu "kanapkowego"). Kopułka wysokotonowa jest zasilana magnesem neodymowym. Identyczne przetworniki wysokotonowe znajdują się we wszystkich kolumnach. Głośniki średnioniskotonowe różnią się rozmiarami membrany. Poza tym ich budowa jest taka sama. Wyjątkowy jest subwoofer, który wyposażono w potężny wzmacniacz o mocy 350 W i 30-cm głośnik zamontowany na spodzie obudowy. Jak to w takich konstrukcjach bywa w celu zapewnienia odpowiedniego prześwitu dla swobodnego przepływu powietrza przepompowywanego przez przetwornik basowy kolumnę uniesiono do góry na gumowych nóżkach. Można także do nich dokręcić dodatkowo kolce. Skrzynia subwoofera, w stosunku do innych kolumn zestawu, jest bardzo duża. Subwoofer ma 58 cm wysokości, 35 cm szerokości i 52 cm głębokości. Ma więc mniej więcej połowę wysokości kolumny głównej i prawie dwukrotnie większą od niej objętość.

W wyposażeniu subwoofera znajdziemy regulację częstotliwości odcięcia, przełącznik zasilania (automatyczne wyłączanie) oraz wejścia nisko- i wysokopoziomowe. Opis brzmienia warto rozpocząć od kwestii niskich tonów. Pomimo zapowiedzi producenta, przednie kolumny V63 mają basu stosunkowo niewiele, a jego koncentracja przypada na przełom niższych tonów średnich i wyższego basu. Dla uzyskania mocnego uderzenia konieczna jest współpraca subwoofera. Wtedy zestaw zyskuje na równowadze brzmienia, które jest doskonałe, także w stereo. Wzmocniona sekcja niskotonowa idealnie współgra z tym co kolumny przednie, tylne i centralne generują najlepiej - dobrze uwypuklonymi, bogatymi w szczegóły średnimi tonami. Te zaś występują w dawkach równie dużych jak wysokie tony. Zespolenie dwóch najwyższych podzakresów jest bardzo płynne i tworzy monolityczne brzmienie. Subwoofer nie ma praktycznie żadnego ograniczenia dynamicznego (oczywiście w skali zastosowań domowych). Mission po raz kolejny mile zaskoczył umiejętnością stworzenia "basowca" z przetwornikiem na dolnej ściance obudowy, który potrafi grać doskonale, dynamicznie i wytworzyć bardzo zróżnicowany, melodyjny bas. Wzorowo sprawdza się on zarówno w nagraniach muzycznych, jak i przy odtwarzaniu ścieżek filmowych. Pozostałe kolumny gwarantują doskonałą przestrzenność i spójność sceny wielokanałowej. Przednia ściana dźwiękowa jest jednolita, choć nie wychodzi szczególnie daleko przed kolumny. Warto więc dobrze rozstawić kolumny tylne, najlepiej zainwestować w system 7.1, bo wtedy wrażenie otoczenia dźwiękiem będzie rewelacyjne.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena kolumn: efektowe v60 (2 szt.) 1750 zł przednie v63 (2 szt.) 3980 zł centralna v6c 1390 zł sobwoofer v6as 3650 zł zestaw 10 770 zł

Dystrybutor Audiosystemhttp://www.audiosystem.com.pl

Funkcje subwoofer wyposażony w: wejścia nisko- i wysokopoziomowe, przełącznik zasilania (automatyczne wyłączanie) oraz regulację częstotliwości odcięcia

Złącza podwójne, złocone, zakręcane gniazda głośnikowe

Główni rywale

Tannoy Sensys DC 7745 zł (bez subwoofera)

Przetworniki koncentryczne pracują świetnie - scena jest spójna i jednorodna. Brzmienie lekkie, zwiewne, niezbędny będzie dobrze dobrany subwoofer (także do stereo).

KEF Q5, Q1, Q9c 7570 zł (bez subwoofera)

Dobre, uniwersalne kolumny o przyjemnym wyważonym brzmieniu. Piękny wygląd sprawia, że doskonale wpisują się w dowolnywystrój pomieszczenia.

Dlaczego

W konfiguracjiz subwooferem są to doskonałe kolumny zarówno do kina, jak i odsłuchu stereo. Jakość wykonania rewelacyjna.