Mistrzostwa Świata 2006: Wirtualny menadżer

Championship Manager 5

Mistrzostwa Świata 2006: Wirtualny menadżer
CM 5 jest inny niż wszystkie poprzednie części. Dlaczego? Po raz pierwszy grą zajęła się firma Beautiful Game Studios. Spowodowane zostało to tym, że firma Eidos zakończyła swoją współpracę z zespołem Sports Interactive. Zachowała jednak prawo do samej nazwy CM.

To co najbardziej wyróżniało "piątkę" od jej poprzedniczki to niesamowita prędkość wczytywania danych. Dzięki temu gra dawała o wiele więcej radości i stałą się bardziej przystępna.

Mimo, że gra tworzona była "od zera" to mile zaskoczyła wszystkich fanów. Eidos zdecydowała się powierzyć zadanie dostarczenia danych o zawodnikach profesjonalnej firmie - Professional Football System.

Dzięki temu rozwiązaniu autorzy mogli znacznie poszerzyć zakres cech opisujących danego piłkarza (jest ich teraz aż 41, podzielonych na cztery podstawowe grupy). Do znanych, dodano nowe wskaźniki odpowiadające np. za kontakty piłkarza z trenerem, negocjację kontraktów czy postępowanie z mediami.

Mimo tego wszystkiego gra nie odniosła takiego sukcesu jak poprzedniczki. Okazało się, że Beautiful Game Studios nie jest w stanie zrobić tak doskonałego managera jak Sports Interactive, które kontynuowało serię pod zmienionym tytułem - Football Manager...

Championship Manager 2006

Mistrzostwa Świata 2006: Wirtualny menadżer
Wreszcie nadszedł! 21 marca, a 12 maja w Polsce zadebiutował Championship Manager 2006. Kolejna odsłona była szczególna - chociażby dlatego, że została wydana w czternastą rocznicę istnienia serii.

Oprócz wszystkiego co znajdowało się w poprzednich częściach, w CM 2006 gracze mogą odnaleźć dużo więcej.

Przede wszystkim znajdziecie 75 szczegółowo odwzorowanych lig z 26 krajów. Do tego dochodzą liczne turnieje o prestiżowym charakterze (m.in. Copa America, czy Liga Mistrzów).

Całkowicie zmieniony przebieg wirtualnego meczu. Od teraz można śledzić poczynania swoich piłkarzy zupełnie tak jak sprzed ekranu telewizora. Zachowano przy tym pełne możliwości wpływania na rozgrywkę czyli ustalania taktyki i rozstawienia zawodników na boisku.

Pojawiła się także bardzo wygodna możliwość wyboru pomiędzy oglądaniem całego meczu w trybie 3D lub tylko jego najciekawszych jego momentów.

Mistrzostwa Świata 2006: Wirtualny menadżer
Autorzy spełnili kolejne oczekiwania graczy - pojawiła się opcja natychmiastowego podglądu statystyk graczy drugorzędnych (wcześniej oznaczało to bardzo irytujące opóźnienia).

Takie rozwiązanie sprawia, że o wiele łatwiejsze staje się wyszukiwanie nowych, ukrytych talentów.

Bardzo ciekawy jest także tryb rozmowy z piłkarzami, umożliwiający np. składanie obietnic co zaowocuje wzrostem ich morale. Tylko pamiętajcie - pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać) - jak mawiali Rzymianie. Konsekwencje możecie bardzo boleśnie odczuć.

Ciekawostką jest, że do projektu zaangażowano samego Mervyna Day'a, pracującego na co dzień z zawodnikami angielskiego klubu Charlton Athletic. Dzięki temu w grze znajdzie się wiele informacji mających swoje pokrycie w rzeczywistości.

Football Manager - czyli o powstaniu arcydzieła

Mistrzostwa Świata 2006: Wirtualny menadżer
Przy okazji omawiania Championship Manager 5 wspomnieliśmy o tym, że firma Eidos zakończyła swoją współpracę z zespołem Sports Interactive. Czas rzucić więcej światła na to co wówczas dokładnie się stało.

Niedługo po tym, jak na rynku zadebiutował Championship Manager 4 2003/2004 miało miejsce dość niespodziewane zdarzenie. SI Games rozwiązała umowę z wydawcą - firmą Eidos i podpisała nową z Segą.

Nigdy nie zostały podane żadne oficjalne informacje na temat przyczyn rozwiązania umowy. Nigdy też, sprawa ta nie została do końca wyjaśniona... Nieoficjalnie mówi się o tym, jakoby Sports Interactive miało więcej swobody tworzenia pod skrzydłami Segi.

Firmy rozstając się nie zapomniały oczywiście podzielić się dotychczasowym, wypracowanym z ogromnym trudem, majątkiem. SI Games zatrzymało rdzeń gry - jej kod i bazy danych, Eidos postawił na markę - wywalczył dla siebie nazwę Championship Manager oraz interfejs gry.

Dawni przyjaciele stali się teraz największymi wrogami - Eidos i Beautiful Game Studios produkujące kolejne części Championship Managera z jednej strony oraz Sega i Sports Interactive z nowopowstałym Football Manager.