Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 3D

Przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA będą pierwszym w historii mundialem realizowanym w technologii 3D. Koncern Sony i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej podpisały umowę, zgodnie z którą 25 spotkań zostanie zrealizowanych z użyciem profesjonalnych kamer 3D Sony.

Kibice już cieszący się na myśl o obejrzeniu meczu w 3D w domowym zaciszu powinni niestety ostudzić emocje - umowa nie przewiduje transmisji telewizyjnych w formacie 3D. W czasie trwania najważniejszej futbolowej imprezy roku w siedmiu miastach na świecie zorganizowane zostaną za to pokazy publiczne International FIFA Fan Fest. Ich goście będą mogli odwiedzić dostępne stoiska wystawowe Sony, gdzie emitowane będą zwiastuny mistrzostw w 3D. Polakom najbliżej będzie do Berlina. Oprócz stolicy Niemiec pokazy odbędą się też w Londynie, Mexico City, Paryżu, Rio De Janeiro, Rzymie i Sydney.

W oparciu o materiał zarejestrowany za pomocą kamer 3D ma powstać film podsumowujący mundial. Zwiastuny tej produkcji będzie można obejrzeć w sklepach z produktami Sony oraz w salonach firmowych tego producenta. Wydanie filmu planowane jest również na płytach Blu-ray (Blu-ray Disc Association rozważa obecnie specyfikację 3D formatu BD).

Zobacz również:

  • FIFA 25 of FIFA to najlepsze, co mogło spotkać EA Sports. Dlaczego?

Tom Morrod, analityk w dziale technologii telewizyjnej firmy analitycznej Screen Digest mówi: "Imprezy sportowe o światowej randze, takie jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są bardzo ważnym motorem nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie telewizji. Informacja o tym, że mundial pierwszy raz zostanie sfilmowany w formacie 3D, z pewnością zwiększy popyt gospodarstw domowych na telewizory 3D."

Sony chce w 2010 r. wprowadzić na rynek szereg produktów zgodnych z formatem 3D, w tym odtwarzaczy Blu-ray, notebooków z rodziny Vaio i konsol do gier PlayStation 3.

Pierwsze mecze fazy grupowej mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA odbędą się 11 czerwca 2010 r. Mecz finałowy zostanie rozegrany miesiąc później.