Mistrzowie opłacalności

Kontynuujemy przegląd urządzeń, które oferują najwięcej za swą cenę. Tym razem proponujemy sprzęt do zabrania w podróż: laptopy, palmtopy, zestawy słuchawkowe Bluetooth i projektory.


Kontynuujemy przegląd urządzeń, które oferują najwięcej za swą cenę. Tym razem proponujemy sprzęt do zabrania w podróż: laptopy, palmtopy, zestawy słuchawkowe Bluetooth i projektory.

Technologia informatyczna tak mocno związała się z naszym codziennym życiem, że często trudno pogodzić się z rozstaniem z niektórymi wytworami dzisiejszego przemysłu elektronicznego. Właśnie z tego powodu powstały notebooki, palmtopy, przenośne konsole do gier, odtwarzacze multimedialne, a przede wszystkim telefony komórkowe. Towarzyszy im mnóstwo równie mobilnych dodatków - i gdyby wziąć w podróż wszystkie te urządzenia, trzeba by poruszać się ciężarówkami. Na szczęście poza domem zazwyczaj nie potrzebujemy całego dobrodziejstwa techniki, dlatego możemy zabrać "tylko" kilka gadżetów wraz z zasilaczami, kablami, bateriami, nośnikami i innymi niezbędnymi akcesoriami. Po czym u celu okazuje się zwykle, że i tak zapomnieliśmy najważniejszego drobiazgu, bez którego sprzęt w najlepszym razie spełnia tylko bardzo podstawowe funkcje, a w najgorszym - zamienia się w wyjątkowo zaawansowany technologicznie balast w bagażu.

Aby stać się szczęśliwym posiadaczem ekwipunku nowoczesnego wagabundy, trzeba przejść przez piekielne męki porównań i wyborów - no i nie zbankrutować, bo wówczas z bardzo mobilnego gadżetu cieszyć się będziesz głównie w zaciszu swojego domu. Chcąc ułatwić ci zadanie, z całej masy sprzętu wyłowiliśmy najbardziej ekonomiczne propozycje, których wartość w stosunku do ceny jest najwyższa.

Gdy w piśmie komputerowym mowa jest o mobilności, na 90 procent tematem są notebooki lub technologie do nich przeznaczone. I nic w tym dziwnego, bowiem użytkownicy gremialnie zamieniają stacjonarne, wielkie skrzynie pecetów na małe, poręczne, a przy tym równie szybkie laptopy. Ten masowy trend, zapoczątkowany trzy lata temu, wciąż jest głównym motorem napędowym branży, zaś olbrzymia skala sprzedaży notebooków spowodowała obniżkę cen maszyn do poziomu, jaki do niedawna był wyłącznie pobożnym życzeniem. Porządny, dość szybki i dobrze wyposażony komputer przenośny za 3000 zł nie jest dziś niczym nadzwyczajnym, a najdroższy element taniego laptopa stanowi już nie ekran LCD, lecz... system Windows. Dlatego niektórzy producenci w pogoni za jak najbardziej atrakcyjnymi cenowo ofertami proponują modele wyposażone w system Linux lub w ogóle bez oprogramowania.

Spośród kilkudziesięciu maszyn, które mieliśmy okazję testować w ciągu ostatniego półrocza, wybraliśmy trzy modele: dwa z przedziału najtańszego (do 4 tys. zł) i jeden ze średniego (4 do 7 tys. zł). Kierowaliśmy się przy tym nie tylko oceną opłacalności, bo wówczas opisalibyśmy trzy produkty jednej firmy - Asusa, który na tyle bogato wyposaża swe notebooki, że oceną jakości bez trudu rekompensuje niższe noty za wydajność.

Palmtopy, znacznie mniejsi i ubożsi krewniacy laptopów, nie podlegają już tak łatwej ocenie, jak przenośne komputery. Tu wydajność schodzi na dalszy plan: choć oczywiście wciąż ma istotne znaczenie, to jednak częściej o wyborze danego modelu decyduje wyposażenie zwiększające funkcjonalność sprzętu. I mimo że zwykle powoduje gwałtowny wzrost ceny, to niektóre urządzenia stają się atrakcyjne właśnie dzięki owym dodatkom.

Trzy propozycje opłacalnych projektorów to naturalny efekt testu z zeszłego miesiąca, w którym w szranki stanęli właśnie tani przedstawiciele tej kategorii sprzętowej. Wybraliśmy dwa modele oparte na technologii DLP i jeden z przetwornikami LCD, a wśród nich znajdzie się coś zarówno dla miłośnika kina domowego, jak i mistrza biznesowych prezentacji.

W przypadku zestawów samochodowych i słuchawek Bluetooth wybraliśmy urządzenia, które za rozsądne pieniądze oferują najlepszą ergonomię i wygodę użytkowania albo cechują się atrakcyjnym stosunkiem ceny do funkcjonalności. W tych kategoriach sprzętu potrzeby użytkowników są na tyle zróżnicowane, że suchy, matematyczny wskaźnik opłacalności jest

najmniej miarodajną oceną wartości produktu.

Palmtopy

Era MDA III

Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń przenośnych.

Mistrzowie opłacalności
Mistrzowie opłacalności
Omawiając przenośne urządzenia typu "wszystko w jednym", nie sposób pominąć MDA III Ery, zwłaszcza że jego cena porównana z możliwościami jest bardzo atrakcyjna.

Era MDA III to palmtop oparty na systemie Windows Mobile 2003: Phone Edition, z ekranem o rozdzielczości 240x320 pikseli, 128 MB pamięci oraz procesorem 400 MHz. Wyposażono go niemal we wszystkie najnowocześniejsze moduły do bezprzewodowej komunikacji. Jest port IrDA i Bluetooth, nie zapomniano o układzie do wymiany danych przez WLAN, czy wreszcie telefonie komórkowym z obsługą głosu i pakietowej transmisji danych.

Producent mógłby poprzestać na tym, ale postanowił dołożyć kilka atrakcji, m.in. wbudowany aparat cyfrowy oraz wysuwaną klawiaturę QWERTY. Klawiatura to rzecz niesłychanie wygodna, zwłaszcza dla zagorzałych przeciwników rozpoznawania pisma na podstawie ruchów rysikiem. Napisanie dłuższego e-mailu nie jest już taką udręką jak dawniej.

Jednak nie ideał

Mimo niepodważalnych zalet Era MDA III to nie ideał. Jest nieco za duża, aparat robi bardzo przeciętne zdjęcia, a ekran o innej rozdzielczości niż VGA to już powoli przeżytek. Niemniej jednak to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych gadżetów, jak najbardziej wart swojej ceny.

Informacje Era,http://www.era.pl

Cena 2829 zł

Nokia 9300

To mniejsza wersja Communicatora, ale pozbawionego niektórych funkcji.

Mistrzowie opłacalności
Mistrzowie opłacalności
Miniaturowy Communicator to najlepsze określenie Nokii 9300. Jest niezwykle podobna do modelu 9500, w identyczny sposób się rozkłada, również ma dwa wyświetlacze oraz pełną klawiaturę QWERTY. Tylko że, biorąc jednak pod uwagę jej długość i szerokość, wymiarami przypomina bardziej Nokię 6310 niż model 9500. Jedyny mankament, jeżeli mówimy o gabarytach, to grubość, która pozostała znaczna. Trudno też uznać ją za lekką - 168 g z pewnością da się odczuć w kieszeni.

Nokia 9300 ma zainstalowany system Symbian 7S i jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią wygodną i mobilną komunikację. Trudno znaleźć telefon, za pomocą którego łatwiej byłoby sprawdzić nowe wiadomości w poczcie i napisać nawet dłuższy tekst.

Mniej centymetrów, mniej funkcji

Niestety, wraz z rozmiarami zmalała również liczba funkcji. Nie ma aparatu cyfrowego oraz modułu WLAN, Nokia 9300 odczytuje jednak karty pamięci i wymienia dane z innymi urządzeniami mobilnymi przez Blue- tooth. Szybko prześle spory plik, bo wykorzystuje coraz popularniejszy EDGE.

Dzięki zainstalowanym aplikacjom można odczytać dokumenty w formacie Worda czy Excela.

Informacje Nokia,http://www.nokia.com.pl

Cena 3225 zł

Mio 168

Od ponad roku trudno wskazać lepszy i tańszy palmtop do nawigacji.

Mistrzowie opłacalności
Mistrzowie opłacalności
Czy jest tańszy i lepszy palmtop do nawigacji? Acer n30 krócej pracuje na baterii. HP hx6515 ma za mały ekran. W tej kategorii z Mio 168 może się równać tylko Optimus OPTIpad 300 GPS, czyli ten sam komputer naręczny, ale innego producenta.

Procesor 300 MHz poradzi sobie z programami nawigacyjnymi, takimi jak AutoMapa czy MapaMap. Płynnie odtworzy też film w formacie DivX. Wbudowany moduł GPS pozwoli ci sprawdzić, gdzie się znajdujesz, w dodatku nie musisz już kupować zewnętrznego odbiornika. Antena GPS została tak wkomponowana w obudowę, że nie przeszkadza, kiedy palmtopa używa się do innych celów niż nawigacja. Do GPS-u podłączyć można też antenę zewnętrzną, poprawiając odbiór sygnału z satelity.

Można na pewno ponarzekać na zbyt niską rozdzielczość ekranu (240x320 pikseli) oraz na brak Bluetooth. Wynika to jednak z faktu, że Mio 168 jest konstrukcją sprzed roku.

Długa praca na baterii

Złego słowa nie da się za to powiedzieć o czasie pracy na baterii, który wynosi aż 300 minut. Dzięki temu z Mio 168 wybierzesz się na rower bez obaw, że możesz zabłądzić.

Wraz z palmtopem można kupić AutoMapę po atrakcyjnej cenie, jednak wtedy warto zaopatrzyć się w kartę pamięci SD, gdyż wbudowane 64 MB z pewnością nie wystarczą.

Informacje Jamicon, tel. (32)2546024http://www.jamicon.pl

Cena 1600 zł