Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Kolorowy druk atramentowy stał się wyjątkowo tani. Doradzamy, którą, niedrogą atramentówkę wybrać do domu i biura.


Kolorowy druk atramentowy stał się wyjątkowo tani. Doradzamy, którą, niedrogą atramentówkę wybrać do domu i biura.

Epson Stylus C86

Informacje Epson, tel. 8004911299,http://www.epson.pl

Cena 449 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Dobry i tani atrament jest największą zaletą nowego Epsona.

Tylko Epson potrafi wyprodukować atrament pigmentowy i głowicę z supercienkich dysz, przystosowanych do wystrzeliwania trzypikolitrowych kropli. Cząstki pigmentu nie płowieją tak szybko i nie wymagają tak dobrych nośników do wydruków wyższej jakości jak barwniki rozpuszczalnikowe. Na najlepszym papierze wydruki z C86 wyróżniają się wyjątkową intensywnością koloru. Jednak zawodzi balans szarości, która drukuje się z wyraźnym nadmiarem niebieskiego.

Zbyt skomplikowane

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Teoretycznie drukarka charakteryzuje się bardzo dużą rozdzielczością, ale są przyczyny, które utrudniają jej efektywne wykorzystanie. Pojedyncza dysza jest skomplikowana i droga. W tanich drukarkach jest ich mało i choć pracują dwukrotnie szybciej niż termiczne, cała głowica drukuje wolniej.

Tę niedogodność próbuje zniwelować sterownik, który ma o wiele więcej opcji niż urządzenia wykorzystujące technologię termiczną. Trudno wybrać między dobrą jakością i żółwim tempem druku a szybko otrzymanym, ale poszarpanym tekstem i grafiką. Mimo wad widocznych pod lupą spodobał nam się wydruk fotografii - z powodu dobrego nasycenia kolorów. Na pochwałę zasługuje system zasilania w atrament. Cztery oddzielne kałamarze można uzupełniać indywidualnie, co dodatkowo powinno obniżyć i tak umiarkowane koszty wydruku strony.

Lexmark P915

Informacje Lexmark, tel. (12) 2901400,http://www.lexmark.pl

Cena 419 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Niskie koszty druku i zadowalająca jakość.

Projektantom Lexmarka P915 udała się duża sztuka. Uzyskali dobrą jakość zdjęć, mimo że urządzenie słabo oddaje szczegóły. Za jedno i drugie odpowiada oryginalna kombinacja atramentów.

A jednak można

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

W wersji sześciokolorowej część fotograficzna ma barwniki pigmentowe, a pozostała trójka - rozpuszczalnikowe. Zwykle takich atramentów się nie miesza, co znalazło potwierdzenie w niskiej jakości wydruku w dużej rozdzielczości. Ginęły szczegóły, zlewały się litery. Po takim doświadczeniu zostaliśmy mile zaskoczeni jakością zdjęcia, zwłaszcza bardzo dobrym operowaniem kolorem. Jeszcze lepiej udały się wydruki prostszych tematów wykonane za pomocą palety czterobarwnej.

Każdy z trzech kałamarzy jest inny. Czarny ma 24-pikolitrowe krople, kolorowy CMY ma krople dziewięcio- i pięciopikolitrowe, a pigmentowy foto dziesięcio- i trzypikolitrowe. Pod względem liczby dysz kałamarze Lexmarka lokują się między poprzednim a najnowszym pokoleniem HP. Odpowiada temu tempo druku, słabnące w bardziej skomplikowanych tematach.

Podczas zmiany konfiguracji można posługiwać się instrukcją wyświetlaną na panelu LCD, wykorzystywanym w innym czasie do przeglądania zawartości kart pamięci. Również sterownik drukarki jest wyjątkowo prosty w obsłudze w wersji dla niezaawansowanych.

HP Deskjet 5740

Informacje Hewlett-Packard, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl

Cena 379 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Siła drukarek HP tkwi w nabojach z atramentem.

Dlatego najtańszy Deskjet 5740, wyposażony w te same kałamarze najnowszej generacji, jest groźnym konkurentem droższych modeli. Oprócz wielu cech urządzeń biurowych desk-jety mają także funkcje druku zdjęć. W tym celu czarny nabój należy zamienić na fotograficzny, uzyskując wspólnie z kolorowym sześciobarwny zestaw atramentów. Mechanizm po- zwala zadrukować bez marginesu nośniki dwóch formatów, A4 i 10x15 cm.

Atramentowa łamigłówka

Mistrzowie opłacalności - Drukarki atramentowe

Hewlett-Packard dostarcza naboje dwóch wielkości. Mniejsze i tańsze albo większe, ale bardziej ekonomiczne. Modele 5740 akceptuje oba rozmiary kałamarzy z tuszem czarnym, ale tylko mniejszy w kolorze. Z tego powodu osoby preferujące druk barwny powinny kupić raczej nieco droższy model 6540, który nie ma tych ograniczeń.

Jakość druku jest dobra, ale bez fajerwerków. Cała seria urządzeń HP drukuje za pomocą tych samych nabojów i większych różnic w jakości nie należy się spodziewać. Co innego szybkość. Nowe kałamarze z podwójną liczbą dysz mają spory potencjał, który się wykorzystuje jedynie w najlepszych modelach. Deskjet 5740 nominalnie drukuje 26 str./min w czerni i 18 w kolorze, nieco wolniej niż pozostałe (30/20). Do najszybszych Canonów deskjety miały stratę niewielką, za to są wyraźnie lepsze od pozostałych konkurentów.