Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Polecamy trzy laserowe drukarki biurowe, które zapewniają optymalny współczynnik kosztów użytkowania do ceny.


Polecamy trzy laserowe drukarki biurowe, które zapewniają optymalny współczynnik kosztów użytkowania do ceny.

HP LaserJet 1320

Informacje HP, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl

Cena 1549 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Wypróbowany mechanizm w nowej obudowie.

Oprócz wersji podstawowej, sieciowej (droższej o 400 zł) mamy wersję bezprzewodową (+ 750 zł) i tradycyjną sieciówkę z dodatkowym podajnikiem papieru (+ 920 zł). Mały toner na 2500 kartek po zużyciu należy zastąpić innym zasobnikiem, na 6000 kartek. Dopiero ta konfiguracja zapewnia niezłą ekonomię druku.

Pod pokrywką

Rodzina urządzeń posługuje się językiem PCL 5e i 6 oraz drugą wersją PostScriptu. Sterowniki pracują pod kontrolą systemów Microsoftu, od DOS-u do 64-bitowej wersji XP - oraz Mac OS i Linuksa.

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Standardowy podajnik mieści 250 kartek, taką samą porcję można umieścić w opcjonalnym pojemniku dodatkowym. Grubsze kartki, aż do 163 g/m2, przechodzą prostą drogą. Poza wbudowanymi portami USB 2.0 oraz LPT na liście opcji są przewodowe i bezprzewodowe karty sieciowe. Drukarka zadowala się mocą 300 W i "zasypia" natychmiast po zakończeniu pracy. Wydruk pierwszej strony następuje po ośmiu sekundach. Między szkicowym a normalnym dodano pośredni, ekonomiczny tryb druku.

Najwyższą ocenę drukarka zawdzięcza jakości druku. Potencjalna przewaga w postaci 1200 dpi została znakomicie wykorzystana do odwzorowania najdrobniejszych fontów i szczegółów grafiki. Dwupunktowy tekst prosty i ukośny był równie dobrze czytelny.

Samsung ML-2252W

Informacje Samsung, tel. (22) 6074400,http://www.samsung.pl

Cena 2175 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Wyposażenie w kartę sieciową podwoiło cenę drukarki.

Po zaznaczeniu swej obecności w segmencie modeli najtańszych Samsung wprowadził na rynek serię drukarek dla bardziej wymagających użytkowników. Najdroższy z czwórki jest opisywany model, wyróżniający się kompletem interfejsów, tańsza o 650 zł jest wersja bez WiFi, ale z PostScriptem, kolejne 130 zł można zaoszczędzić, pozbawiając się tego języka, aby dojść do 1095 zł za model 2250, tylko z portami USB i LPT.

Mniejsza przewaga

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Cenowy szturm Samsunga sprzed dwóch lat znacznie stracił impet. W efekcie drukarki tego producenta pozostają najtańsze wśród podobnych modeli, ale w mniejszym stopniu niż dotąd. Przegraną z Oki ML-2250 "zawdzięcza" wyższym jednostkowym cenom toneru i wyraźnie wolniejszemu drukowaniu. Do obiecanych 20 stron na minutę zabrakło kilkunastu procent. Lepsze były oceny za jakość, w tym bardzo dobry tekst i prostą grafikę. W trudniejszych tematach do jakości druku mieliśmy więcej zastrzeżeń. Nie wydrukowało się kilka bardziej subtelnych fragmentów grafiki, sterownik słabo radzi sobie z przeliczaniem koloru na szarości. Dała o sobie znać niska (600 dpi) naturalna rozdzielczość. Drukarka współpracuje z najważniejszymi systemami operacyjnymi, ale na polski przetłumaczono tylko sterowniki do produktów Microsoftu.

Oki B4350

Informacje Oki, tel. (22) 5356999,http://www.oki.pl

Cena 1340 zł

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

Najnowsza Oki drukuje tanio i szybko, ale zbyt grubą kreską.

B4350 jest podstawowym modelem, nieco droższy ma dodatkowo kartę sieciową, a najlepszy - jeszcze PostScript.

Każda, byle cienka

Połączenie z komputerem realizowane jest za pomocą portów USB 2.0 lub LPT, a w wersjach sieciowych także przez kartę Ethernet. Opcjonalnie jest jeszcze port szeregowy. Pamięć RAM wielkości 16 MB można rozszerzyć o 256 MB. Wbudowany podajnik papieru mieści 250 kartek, dodatkowy - podwójną porcję. Niższa maksymalna gramatura (120 g/m2) i większy niż gdzie indziej minimalny format (90x148 mm) niekorzystnie wyróżniają obsługę papieru. Sterowanie drukarką jest bardzo wygodne dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD i komunikatom w języku polskim.

Mistrzowie opłacalności - Drukarki laserowe

B4350 drukuje nominalnie 22 strony na minutę, 6 sekund trwa oczekiwanie na pierwszą stronę, rozdzielczość wynosi 600x1200 dpi. Są sterowniki do wszystkich systemów Microsoftu, Linuksa i Mac OS.

Jakość druku nie jest najlepsza. Cienie nie są wystarczająco zróżnicowane, drobne szczegóły, dwupunktowe czcionki i linie zlewają się w większe plamy. Domeną Oki jest szybkość - pod tym względem drukarka wyprzedziła konkurencję. Na wyróżnienie zasługuje również najlepsza opłacalność, którą model B4350 zawdzięcza oddzieleniu bębna od toneru i przystępnym cenom obu.