Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Wielokanałowe, niedrogie zestawy głośnikowe, które nie narażą Was na wizytę u laryngologa to rzadkość. Nam udało się wyselekcjonować najlepsze modele.


Wielokanałowe, niedrogie zestawy głośnikowe, które nie narażą Was na wizytę u laryngologa to rzadkość. Nam udało się wyselekcjonować najlepsze modele.

Logitech X-530

Informacje Logitech,http://www.logitech-sklep.pl

Cena 291 zł

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Wielokanałowy zestaw o zaskakującej stylistyce i dumpingowej wręcz cenie.

Membrany niewielkich przetworników mają zawieszenie pracujące niezależnie od umieszczonego w ich centrum stożka będącego korektorem fazy. Do jakości czarnych plastików i związanej z tym wagi kolumn można mieć drobne zastrzeżenia, ale do jakości wykonania zestawu nie mamy żadnych uwag krytycznych. Kolumna centralna pracuje w pozycji poziomej, gwarantującej słabsze charakterystyki kierunkowe niż kolumny pionowe, lecz z drugiej strony jest po prostu praktyczniejsza.

Po co dwa przetworniki?

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Podwójne przetworniki znalazły się w kolumnach satelitarnych nie bez przyczyny. W ten sposób udaje się uzyskać dźwięk o większej dynamice i lepszej charakterystyce niż po zastosowaniu w tak małej obudowie tylko jednego, nawet większego głośnika. Subwoofer jest już typową skrzynią bas-refleks z przetwornikiem na bocznej ściance. W kolumnie basowej zastosowano jednak dynamiczną kontrolę najniższych częstotliwości, która sprawia, że przesterowany, buczący bas, usłyszymy jedynie wyjątkowo. Możliwości dynamiczne subwoofera i kolumn głów- nych są naprawdę duże, a brzmienie ca- łości bardzo spójne i przyjemne w odbiorze. Sterowanie głośnością oraz poziomem natężenia dźwięku w kolumnach przednich i tylnych znajduje się w jednej z kolumn satelitarnych. Doskonały zestaw za niewielkie pieniądze.

Mode Com MC-AV2000

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena 379 zł

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Zestaw, który można podłączyć do prostego systemu kina domowego.

Zestaw ten bardziej przypomina tańsze zestawy do kina domowego niż modele komputerowe. Wyglądem nie przyciągnie osób kupujących sprzęt "oczami". Czarne, ponure obudowy wykonane są jednak z płyty wiórowej, która ma zdecydowanie lepsze właściwości akustyczne niż powszechnie stosowane tworzywa sztuczne niskiej jakości. Kolumna centralna jest wręcz wielka (jak na model komputerowy, oczywiście) i z pewnością nie stanie na monitorze. Problemem będzie ustawienie jej pod nim. Pozostałe cztery kolumny satelitarne są identyczne i zawierają po dwa przetworniki - wysoko- i średniotonowy. Głośniki nie są bardzo wyrafinowane, jednak uwzględniając cenę zestawu, za takie posunięcie producentowi należy się uznanie.

Sterowanie z pilota

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Wszelkich ustawień można dokonywać również za pośrednictwem bezprzewodowego pilota. Charakterystyka brzmienia jest przesunięta w stronę niewielkiego wyeksponowania skrajów pasma. Soprany i bas są więc nieco wyostrzone. Po podbiciu średniego zakresu otrzymamy dźwięk efektowny, przyjemny w odbiorze, z solidną podstawą basową. Warunkiem uzyskania poprawnie rozdysponowanego pomiędzy kolumnami dźwięku wielokanałowego jest posiadanie karty dźwiękowej umożliwiającej przekierowanie basu z kolumn głównych do subwoofera.

Creative Inspire P5800

Informacje Creative tel.(22)853 02 66http://www.creative.pl

Cena 254 zł

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Zestaw ten zasługuje na uwagę ze względu na doskonałą cenę.

Inspire P5800 to zestaw 5.1 po części zbliżony do bardziej rozbudowa-nych modeli T7700 czy T5900. Ma pięć identycznych kolumn satelitarnych, które wyposażono w szerokopasmowe przetworniki odtwarzające wysokie i średnie tony. Od droższych modeli odróżnia go mniejsza moc wzma- cniaczy i brak dwudrożnych kolumn przednich z oddzielnymi przetwornikami wysoko- i średniotonowymi. Bas reprodukuje subwoofer z głośnikiem umieszczonym na bocznej ściance. Obudowa kolumny basowej jest wąska i ma niewielkie wymiary, co ogranicza w sposób naturalny zakres pokrywanego pasma akustycznego.

Do małych pomieszczeń jak ulał

Mistrzowie opłacalności - Głośniki wielokanałowe

Subwoofer nie stara się sięgać głębin basu, lecz penetruje wyższe podzakresy tego pasma, czyniąc to całkiem żwawo i rytmicznie. Zestaw z racji ograniczonych możliwości dy-namicznych najlepiej nadaje się do instalacji w małych pokojach, o powierzchni do 10 m2. Brzmienie jest bardzo jasne i przestrzenne, jednak do uszu słuchacza docierają czasami dźwięki zbyt natarczywe i ostre. Nie jest to, na szczęście, jazgotliwość nieudanych, słabych zestawów, jakich wiele na rynku. Jeśli zależy ci na dźwięku bardziej spokojnym, stonowanym, o lepszym wyrównaniu poszczególnych podzakresów pasma akustycznego, sięgnij po model Inspire T5900.