Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Tania wypalarka DVD nie musi być wolna i mało uniwersalna. Najlepiej świadczą o tym wybrane przez nas modele.


Tania wypalarka DVD nie musi być wolna i mało uniwersalna. Najlepiej świadczą o tym wybrane przez nas modele.

Toshiba SD-R5372

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515,http://www.alstor.com.pl

Cena 244 zł

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Porządny napęd za rozsądną cenę skusi tych, którym zależy na marce.

Mimo że Toshiba jest bliźniaczą konstrukcją Samsunga TS-H552U (obie firmy od roku produkują napędy optyczne we wspólnie prowadzonej spółce TSST), różni się od niego kilkoma cechami: zapis CD-R wynosi 48x zamiast 40x, nośniki DVD+RW nagrywane są z szybkością 8x, a -RW - 6x. Co więcej, zgodnie z tradycją napęd Toshiby czyta także nośniki DVD-RAM, dzięki czemu jest jednym z nielicznych urządzeń obsługujących ten format.

Teoria kontra praktyka

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Owe lepsze parametry nominalne zupełnie inaczej wypadają w testach. Toshiba okazuje się minimalnie wolniejsza od Samsunga pod każdym niemal względem. Wyjątkami są testy zrzucania audio, w których różnice między napędami są znaczne na korzyść Samsunga, jak również zapis na CD, DVD+R DL i ±RW, gdzie Toshiba jest wyraźnie lepsza od bliźniaka - jeśli różnice rzędu kilkudziesięciu sekund do minuty są rzeczywiście istotne.

Do nagrywarki dodawana jest drukowana polska dokumentacja - to niemal ewenement rynkowy. W skład wyposażenia wchodzą także: oprogramowanie Nero z polskim interfejsem, kable i śrubki. Jeśli rozważałeś zakup urządzenia Samsunga, przemyśl zainwestowanie dodatkowych 25 zł w celu otrzymania spolonizowanego środowiska pracy kosztem zaledwie paru minut straconych podczas wypalania.

Samsung Writemaster TS-H552U

Informacje AB, tel. (71) 3240500,http://www.ab.com.pl

Cena 219 zł

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Mimo przeciętnych parametrów Samsung okazał się najszybszy w testach.

Na pierwszy rzut oka Writemaster nie wyróżnia się niczym szczególnym - zapis 16/4 na nośnikach DVD±R/RW jest dziś niezbędnym minimum dla nagrywarki, a prędkość zapisu CD-R 40x to nawet poniżej standardu (48x). Tymczasem bliźniacza konstrukcja Toshiby SD-R5372 oferuje wyższą wartość wypalania DVD±RW i CD-R. Jedynie nagrywanie płyt +R DL z szybkością 5x świadczy o tym, że producent myśli perspektywicznie.

Warto przy tym zauważyć, że informacje na temat prędkości napędu podawane na pudełku są mylące: obok prawdziwej szybkości zapisu nośników DVD widnieją dane dotyczące CD-R i CD-RW - odpowiednio 48x i 32x. Są to jednak wartości odczytu, nie zapisu.

Parametry sobie, testy sobie

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Mimo wszystko w testach napęd Samsunga radził sobie bardzo dobrze, pokonując większość rywali o wyższych iksach. Ustanowione przez niego rekordy nie są, być może, najważniejsze (średni czas dostępu w CD i DVD, kopiowanie z DVD, zrzucanie audio), lecz między innymi dzięki nim oraz szybkiemu nagrywaniu CD i DVD model TS-H552U uzyskał najwyższą ogólną ocenę wydajności.

Wersja pudełkowa, którą mieliśmy okazję testować, zawiera bardzo dobre oprogramowanie firmy Pinnacle, jednak jego podstawową wadą jest brak spolonizowanego interfejsu.

Lite-On SOHW-1693S

Informacje California, tel. (22) 6680200,http://www.california.pl

Cena 215 zł

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Nagrywarka Lite-Ona jak zawsze łączy bardzo dobrą wydajność z niską ceną.

Wersja SOHW-1693S od poprzednika oznaczonego symbolem SOHW-1673S różni się tylko możliwością zapisu dwuwarstwowych płyt formatu -R. Pozostałe parametry są niezmienione, więc starszy model, tańszy o kilkanaście złotych, może z powodzeniem wystarczyć większości użytkowników - tym bardziej, że nośniki DL są wciąż relatywnie drogie, a w wersji -R na razie praktycznie niedostępne.

Starszy ciut szybszy

W naszych testach ujawniły się dość wyraźne różnice w wynikach nagrywania na nośnikach DVD±R oraz ±RW: w pierwszej konkurencji model SOHW-1673S był o minutę szybszy od następcy (to jednak może być kwestią użytego nośnika), natomiast w kopiowaniu na płyty wielokrotnego zapisu dużo lepiej radził sobie nowy napęd.

Mistrzowie opłacalności - Nagrywarki DVD

Oba Lite-Ony pod względem wydajności ustępują jedynie napędowi Samsunga. Przydałoby się natomiast przyspieszenie zapisu DL do 5x lub 6x, co skraca nagrywanie płyt tego typu o 5 do 8 minut, a więc pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Być może, szybsze wypalanie krążków dwuwarstwowych stanie się możliwe po aktualizacji firmware'u, tak jak w wypadku konkurencyjnych urządzeń. Lecz jeśli sporadycznie nagrywasz płyty DL, napędy Lite-On będą strzałem w dziesiątkę.