Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Niedrogie płyty główne dla procesorów AMD to łakomy kąsek. Doradzamy, który model wybrać.


Niedrogie płyty główne dla procesorów AMD to łakomy kąsek. Doradzamy, który model wybrać.

ASRock K8 Combo-Z

Informacje Procesor, tel. (32) 2226120,http://www.procesor.com.pl

Cena 280 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Produkt, który pozwala kupić tanie procesory z podstawką Socket 754.

Płyta ASRocka to model unikatowy. Wyposażono ją w dwie podstawki do procesorów AMD 64, z gniazdami Socket 754 (a więc starszymi Athlonami 64 i tanim Sempronem 3100+) oraz Socket 939 do nowych układów AMD. Procesory współpracują z modułami pamięci zamontowanymi w odmiennych gniazdach. Układ Socket 754 może obsługiwać maksymalnie dwa moduły RAM, podczas gdy Socket 939 - trzy. Combo-Z ma niezłe wyposażenie, a rozsądne rozplanowanie komponentów na laminacie sprawia, że w wypadku obu rodzajów procesora nie będzie problemów z zamontowaniem na nich nawet dużego układu chłodzenia. Tę ciekawą konfigurację sprzętową obsługuje bardzo rzadko spotykany chipset ALi M1689, który podobnie jak chipsety z serii nForce, nie ma mostka północnego.

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Nieuniknione kompromisy

Przy dwóch podstawkach na płycie i aż pięciu bankach pamięci producent musiał zdecydować się na pewne cięcia. Liczbę slotów PCI zredukowano do trzech, podczas gdy standardowo na innych płytach znajdziemy ich pięć. Oprócz gniazd PCI ASRock ma także graficzny port AGP 8x oraz dwukanałowy kontroler napędów SATA. Płyta, mimo egzotycznego chipsetu, jest bardzo wydajna.

Foxconn WinFast NF4K8AB-8EKRS

Informacje Foxconn,http://www.foxconnchannel.com

Cena 275 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Świetna płyta firmy, która do tej pory była w Polsce mało znana.

Płyty Foxconn można teraz kupić w detalu, a że warto się nimi zainteresować, świadczą wyniki naszych testów. Mają podobne wyposażenie, jak polecane przez nas płyty Gigabyte'a. Brakuje im, co prawda, wejścia cyfrowego koncentrycznego audio, lecz w zamian otrzymujemy sześć portów USB i złącze FireWire. Może się ono przydać szczególnie do przegrywania na twardy dysk filmów nagranych cyfrowymi kamerami wideo. Zastosowano chipset NVIDIA nForce4, chłodzony niewielkim radiatorem ze zintegrowanym wentylatorem. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wariant z bezgłośnym chłodzeniem pasywnym. Podstawka to Socket754, a wokół niej znajdziemy sporo wolnej przestrzeni na zamontowanie nawet ponadstandardowo dużego układu chłodzenia procesora.

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Z najnowszą grafiką

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadacz opisywanej płyty zainwestował w najnowszą kartę graficzną. Umieści ją w gnieździe PCI Express x16. Na płycie są także aż trzy złącza PCI Express x1 i trzy standardowe PCI. Miłym dodatkiem jest gigabitowy kontroler LAN oraz 4-kanałowy kontroler napędów SATA. Płyta jest wydajna, choć ustępuje pod tym względem rewelacyjnemu Gigabyte'owi.

Gigabyte GA-K8NE

Informacje NTT System, tel. (22) 6105161,http://www.ntt.pl

Cena 315 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Trudno znaleźć tanią i tak dopracowaną płytę główną z chipsetem nForce4.

Gigabyte opracował znakomitą płytę główną, która przy zaskakująco niskiej cenie oferuje wszystko, czego może oczekiwać większość komputerowców. Zastosowano wydajny chipset NVIDIA nForce4-4x, chłodzony całkowicie pasywnie przez masywny radiator miedziany. Płytę pomyślano jako model do tanich procesorów Sempron (z podstawką Socket754) lub starszych Athlonów 64. Posiadacze takich układów będą mogli skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, bo płyta jest wyposażona w złącze graficzne PCI Express x16 oraz dwa gniazda rozszerzeń PCI Express x1. Oprócz nich są trzy sloty PCI oraz aż 4-kanałowy kontroler napędów SATA (obsługuje także funkcję RAID).

Wydajność w parze z wyposażeniem

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne AMD

Dobrą wydajność płyta wykazała w redakcyjnych testach. Była szybsza niż większość modeli z chipsetem nForce4 w podobnej cenie. Korzystających z wielu dodatków multimedialnych ucieszy 8-kanałowy układ dźwiękowy oraz rzadko spotykany zestaw wejścia i wyjścia cyfrowego elektrycznego. Wejście pozwala na cyfrowy zapis muzyki ze źródeł zewnętrznych (np. odtwarzacza DVD). Nie zabrakło też kontrolera sieci LAN (gigabitowy) oraz opcji BIOS-u pozwalających na przetaktowanie procesora.