Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela

Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, niedrogie płyty główne dla procesorów Intel z podstawką LGA775.


Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, niedrogie płyty główne dla procesorów Intel z podstawką LGA775.

Gigabyte GA-81915P Duo

Informacje NTT System, tel. (22) 6105161http://www.ntt.pl

Cena 440 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Konstrukcja umożliwiająca zastosowanie pamięci DDR SDRAM lub DDR2 SDRAM.

Płyta główna jest podstawą komputera i decyduje o możliwości jego rozbudowy. Opisywany model to jeden z tańszych egzemplarzy, oparty na chipsecie Intela 915P. Wyposażony w gniazdo LGA775 umożliwia wykorzystanie procesorów Intela z magistralą FSB800, nowych kart graficznych dysponujących złączem PCI Express x16. Co istotne, można wybierać pomiędzy nowszymi i droższymi modułami DDR2 SDRAM (oficjalnie płyta obsługuje standard PC5300) a popularnymi modułami DDR SDRAM.

Bogate wyposażenie

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Płyta wyposażona jest w złącza Serial ATA, USB 2.0, złącze PCI Expres x16 oraz dwa mniejsze PCI Express x1. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi pamięci masz do dyspozycji nie jeden, ale aż trzy kanały IDE (w tym dwa ATA 133). Dodatkowe zalety to: zapewniająca wielokanałowy dźwięk karta Intel High Definition Audio oraz dwie gigabitowe karty sieciowe. Jak przystało na Gigabyte'a, wraz z płytą główną otrzymasz bogate oprogramowanie, a sama płyta główna oferuje liczne udogodnienia osobom lubiącym dłubać w BIOS-ie: Motherboard Intelligent Tweaker, System Overclock Saver oraz zwiększające wydajność CPU Intelligent Accelerator 2, Memory Intelligent Booster 2.

Microstar 915PL Neo-V

Informacje MSI,http://www.msi-polska.pl

Cena 316 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Płyta umożliwiająca wykorzystanie kart AGP lub nowszych PCI Express x16.

Osoby niezupełnie przekonane do najnowszych i najdroższych rozwiązań i szukające sposobu jak najkorzystniejszego zainwestowania pieniędzy często zwracają uwagę na rozwiązania uniwersalne, łączące stare z nowym. Możliwość wykorzystania używanych do tej pory modułów pamięci czy też karty graficznej to istotny plus podczas zakupu nowego komputera. Jeżeli dodamy do tego możliwość wykorzystania nowszych podzespołów w przyszłości, rozwiązanie będzie godne uwagi.

Nowe i stare w tandemie

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Do takich właśnie modeli zaliczyć można najnowszą płytę główną Microstar 915PL Neo-V. Oparta jest na chipsecie Intela 915P, co umożliwia wykorzystanie tańszych modułów DDR SDRAM, a wyposażenie w magistralę PCI Express pozwala również, dzięki dodatkowemu slotowi AGR (Advance Graphics Riser), stosować karty graficzne ze złączem AGP 3.0. Jeżeli do tej pory wykorzystujesz kartę graficzną z AGP, a chcesz przejść na nowszą platformę Intela LGA775, możesz odłożyć zakup nowszego modelu PCI Express. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz jednak sprawdzić, czy płyta główna współpracuje z twoją kartą graficzną. Lista testowanych modeli jest dostępna na stronach producenta, jeśli brak na niej twojego modelu, sprawdź, czy nie powstaną konflikty.

Asrock 775i48

Informacje AB, tel. (71) 3240500,http://www.ab.pl

Cena 206 zł

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Konstrukcja przystosowana do współpracy z procesorami na LGA775.

Opisywany model płyty głównej to jedna z najtańszych konstrukcji na rynku. W przeciwieństwie do większości nie opiera się na nowym chipsecie, ale na odpowiednio dostosowanym starszym modelu, znanym z tańszych rozwiązań do procesorów kompatybilnych z gniazdem mCPGA478. Ma to zarówno zalety - dużo niższa cena i obsługa tańszych kart graficznych AGP x8 oraz pamięci DDR SDRAM - jak i wady w postaci braku magistrali PCI Express i podwójnego kontrolera pamięci. O ile z pierwszym można się pogodzić, o tyle brak dwukanałowego kontrolera pamięci wyraźnie obniża wydajność. Również pozostałe wyposażenie to minimum w wypadku nowej płyty głównej: obsługa - maksymalnie 2 GB pamięci, dwa złącza Serial ATA. Podobnie przedstawia się wyposażenie w kable: jeden FDD, jeden IDE100 oraz Serial ATA i przejściówka do zasilania dysków SATA. Jest natomiast pięć gniazd PCI, sześć złączy USB 2.0 oraz jedno gniazdo sieciowe o prędkości 10/100.

Mistrzowie opłacalności - Płyty główne Intela
Idealna dla minimalistów

Za nieco ponad 200 zł można bez problemu rozpocząć przygodę z najnowszą rodziną procesorów Intela. Idealnie nadaje się do budowy taniego komputera domowego, znacznie obniżając jego koszt. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że za niewielką cenę płyta równie niewiele oferuje.