Mistrzowie opłacalności - Procesory

Przedstawiamy procesory o najlepszym stosunku wydajności do ceny.


Przedstawiamy procesory o najlepszym stosunku wydajności do ceny.

AMD Sempron 3100+

Informacje AMD Polska,http://www.amd.pl

Cena 453 zł

Mistrzowie opłacalności - Procesory

Architektura tak zoptymalizowana, jak w modelach 64-bitowych.

Procesory AMD Sempron to następcy Duronów, które zdobyły serca wielu polskich klientów. Model 3100+, mimo że zaliczany do niedrogich w ofercie tego producenta, de facto jest całkowicie inną konstrukcją niż większość procesorów tej serii wyposażonych w podstawkę Socket A. Ma wiele cech wspólnych z Athlonami 64 i zapatrzono go w podstawkę Socket 754. Kupując płytę główną z takim gniazdem, można wymienić w przyszłości Semprona na pełnowartościowy model Athlon 64, również zaopatrzony w takie gniazdo.

Bez 64 bitów

Mistrzowie opłacalności - Procesory

Sempron 3100+ to procesor jedynie 32-bitowy, co istotnie go różni od układów Athlon 64. Architektura wewnętrzna jest jednak zbliżona do modeli wyższej kategorii. Zintegrowany kontroler pamięci, choć jednokanałowy, cechują niskie opóźnienia w komunikacji z jednostką obliczeniową, co pozwala osiągnąć dużą wydajność. Zredukowana pojemność pamięci podręcznej także obniża wydajność procesora, jednak w praktyce nie jest to spadek bardzo wyraźny i nie wpływa w sposób widoczny na prędkość pracy z większością aplikacji. Pomimo stosunkowo niewielkiej częstotliwości taktowania, wynoszącej jedynie 1,8 GHz, czołowy przedstawiciel nowej linii układów AMD w większości testów nie daje szans Celeronom D.

Intel Celeron D 340J

Informacje Intel Polska,http://www.intel.pl

Cena 415 zł

Mistrzowie opłacalności - Procesory

Po niedawnych udoskonaleniach nowy Celeron D prezentuje się ciekawie.

Podobnie jak P4, Celerony D wytwarzane są w nowoczesnym procesie technologicznym 0,09 mikrona. Prezentowany przez nas Celeron D 340J taktowany jest z częstotliwością 2,93 GHz. Dobrą wydajność zapewnia mu szybka szyna systemowa, pracująca z częstotliwością 533 MHz, oraz podwojona w stosunku do poprzedników (bez litery D w nazwie) pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu (wzrosła ze 128 do 256 KB).

Z sercem Prescotta

Mistrzowie opłacalności - Procesory

Na dokładkę Celeron D otrzymał zestaw najnowszych instrukcji multimedialnych SSE3, podobnie jak procesory P4 z rdzeniem Prescott. Będzie także bardzo dobrym wyborem dla osób lubiących przetaktowywanie procesorów. Ponieważ jest wykonywany w nowoczesnym procesie technologicznym oraz z powodu niskiego napięcia zasilania rdzenia (1,35 V) jest to doskonały materiał do dalszego podkręcania. Bez większego wysiłku pracuje z wyższym taktowaniem magistrali, pozwalając na osiągnięcie wydajności charakterystycznej dla zdecydowanie droższych modeli z serii P4. Celeron D 340J ma w stosunku do konkurencji spod znaku AMD jedną istotną zaletą - obsługuje technologię XD-bit (handlowa nazwa Intela dla NX-bit), która na poziomie sprzętowym zwiększa bezpieczeństwo komputera przed atakami wirusów.

AMD Athlon 64 2800+

Informacje AMD Polska,http://www.komputronik.pl

Cena 459 zł

Mistrzowie opłacalności - Procesory

64-bitowy procesor do tanich płyt głównych.

Jeśli nie jesteś ogarnięty manią kupowania najszybszych urządzeń albo chciałbyś kupić najszybszy procesor za możliwie najniższą cenę, to Athlon 64 2800+ jest dla ciebie. Pracuje z rzeczywistym taktowaniem 1,8 GHz i wyposażono go w 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Jego wadą (choć dla niektórych to zaleta) jest kompatybilność z podstawką starszego typu - Socket 754. Rozwiązanie to wychodzi już z użycia i obecnie stosowane jest głównie w najszybszych modelach procesorów Sempron.

Kłopotliwa wymiana

Mistrzowie opłacalności - Procesory

Wada to brak perspektyw przyszłej wymiany procesora na nowszy model bez inwestowania w nową płytę główną, a zaleta - możliwość kupna dobrej i bardzo taniej płyty głównej. Athlon 64 2800+ może pracować pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego, czego Sempron nie potrafi. W stosunku do bezpośredniego rywala, modelu P4 520, Sempron nie zawsze wypada lepiej w testach wydajności. Jest jednak wyposażony w 64-bitowe rozszerzenia, a P4 tylko w 32-bitowe. Zaletą P4 jest za to wielowątkowość. Jeśli jednak przejdziemy do kwestii ceny, to już nie ma się nad czym zastanawiać - różnica jest gigantyczna (P4 520 kosztuje 730 zł) i zdecydowanie przemawia na korzyść modelu AMD.