Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Pojemy i zarazem szybki twardy dysk to marzenie każdego użytkownika. Marzenia takie mogą spełnić, modele dysków, które prezentujemy.


Pojemy i zarazem szybki twardy dysk to marzenie każdego użytkownika. Marzenia takie mogą spełnić, modele dysków, które prezentujemy.

Seagate Barracuda 7200.7 ST3160827AS

Informacje Seagate,http://www.seagate.com

Cena 380 zł

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Pierwszy na rynku dysk z technologią rdzennego kolejkowania poleceń.

Barracuda, najpopularniejsza rodzina Seagate'a, reprezentowana jest przez dwie serie: 7200.7 oraz nową 7200.8, wkrótce zaś pojawi się linia 7200.9. Opisywany model był pierwszym urządzeniem z interfejsem Serial ATA, w którym zastosowano rdzenne kolejkowanie poleceń (NCQ). Poza tą drobnostką napęd nie różni się niczym od modelu ST3160823AS - chociaż materiały producenta informują o zastosowaniu talerzy 100 GB, konfiguracja głowic wskazuje na technologię 80 GB, a więc taką samą, jak u bliźniaka bez NCQ.

Lepsza od ziomali

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Biorąc pod uwagę wyniki wyłącznie modeli 7200 obr./min, Barracuda 7200.7 160 GB z NCQ może się pochwalić dwoma rekordowymi rezultatami: w pomiarze średniego czasu dostępu i Business Disk WinMark 99 z testu WinBench 99. Jest wyraźnie szybsza od wersji bez NCQ, choć nie była podłączona do kontrolera obsługującego kolejkowanie poleceń. Do Barracudy z NCQ pod względem szybkości najbardziej zbliża się model ST3200822AS wyposażony w dwa talerze 100 GB (oferuje m.in. najlepszy średni transfer odczytu wśród napędów 7200 obr./min zmierzony programem HD Tach).

Barracuda 7200.7 jest bardzo atrakcyjną propozycją, tym bardziej, że cenowo nie różni się od modelu bez NCQ, a ponadto objęta jest 5-letnią gwarancją.

Hitachi Deskstar 7K250 HDS722516VLSA80

Informacje Sirius, tel. (33) 8235211,http://www.sirius.pl

Cena 370 zł

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Napęd o najlepszej wydajności wśród modeli o pojemności poniżej 250 GB.

Dysk Hitachi należy do czwórki najszybszych testowanych przez nas napędów 7200 obr./min, przy czym jego trzej rywale mają znacznie większą pojemność - od 250 do nawet 400 GB - a więc i wyższą cenę. Zazwyczaj mniejsze dyski cechują się wysokim kosztem archiwizacji, jednak w przypadku Hitachi jest inaczej i za każdy 1 GB zapłacisz tylko 20 gr więcej niż w najtańszych urządzeniach Maxtora. W zamian otrzymasz natomiast wyraźnie lepszą wydajność.

Rekordzista na 7200

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Wyniki testów Deskstara 7K250 164,7 GB są bardzo zachęcające, bo wśród modeli o tej samej szybkości obrotowej Hitachi poszczycić się może aż trzema rekordowymi rezultatami: czasu losowego dostępu w programie HD Tach oraz transferu przez interfejs w tym samym benchmarku oraz w h2benchw. W większości pozostałych konkurencji Deskstar tylko nieznacznie ustępuje rekordzistom.

Dla niektórych użytkowników ważną informacją może być to, że dysk ma dodatkowe gniazdo zasilania starego typu.

Na rynku pojawił się już następca tego modelu oznaczony literą T na początku nazwy serii. Dysk T7K250 jest oferowany w wersjach 160 i 250 GB, a jego główną zaletą jest interfejs SATA II (z technologią NCQ i dwukrotnie szybszy od SATA I) i cena wyższa tylko o kilkanaście zł.

Maxtor DiamondMax Plus 9 6Y200M0

Informacje Maxtor,http://www.maxtor.ab.pl

Cena 420 zł

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Gdy szukasz dysku o najtańszych gigabajtach, sięgnij po napęd Maxtora.

Dyski Maxtora z serii DiamondMax Plus 9 to rynkowi weterani, którzy w zasadzie zostali już wyparci przez następców - linię DiamondMax Plus 10. Obecnie ich jedyną praktycznie zaletą jest najniższy koszt archiwizacji 1 GB danych. "Dziewiątki" są dziś obiektami prawie muzealnymi, ponieważ wykorzystują technologię talerzy o pojemności 80 GB, a modele z interfejsem Serial ATA nie oferują kolejkowania poleceń (NCQ). Seria DiamondMax Plus 10 zbudowana jest natomiast na talerzach 100-gigabajtowych i dostępna tylko w wersji Serial ATA z NCQ. Modele o najwyższej pojemności - 250 i 300 GB - wyposażono w aż 16-megabajtowy bufor (podobną taktykę zastosowano w dyskach z serii MaXLine III).

Dobry w zapasach

Mistrzowie opłacalności - Twarde dyski

Dwustugigabajtowy DiamondMax Plus 9 z szeregowym interfejsem SATA zajął środkową lokatę w tabeli pod względem wydajności, a jego najlepszymi osiągnięciami (wśród napędów 7200 obr./min) były rekordowy wynik w programie High-End Disk WinMark99 oraz bardzo dobre rezultaty dyskowego testu PCMark04 i pomiaru transferu przez interfejs w benchmarkach HD Tach 3.01 i h2benchw. Zatem mimo że ogólna wydajność Maxtora jest średnia, to dzięki niskiemu kosztowi archiwizacji dysk ten można uznać za całkiem sensowny zapasowy magazyn dużej liczby danych.