Mistrzowie poczty

Dziś już trudno sobie przypomnieć, jak się żyło bez poczty elektronicznej, bez łatwości wysyłania i otrzymywania listów, dołączania do nich dokumentów, bez uzyskiwania natychmiastowej odpowiedzi, a także bez obaw o to, czy naklejony został właściwy znaczek. A ponieważ poczta elektroniczna zachęca do krótkich i częstych kontaktów, pozostajemy teraz dzięki niej w kontakcie ze znajomymi z lat szkolnych, dalszą rodziną i sąsiadami sprzed poprzedniej przeprowadzki - krótko mówiąc, z osobami, z którymi inaczej nie kontaktowalibyśmy się wcale, bo nie mielibyśmy czasu do nich napisać.


Dziś już trudno sobie przypomnieć, jak się żyło bez poczty elektronicznej, bez łatwości wysyłania i otrzymywania listów, dołączania do nich dokumentów, bez uzyskiwania natychmiastowej odpowiedzi, a także bez obaw o to, czy naklejony został właściwy znaczek. A ponieważ poczta elektroniczna zachęca do krótkich i częstych kontaktów, pozostajemy teraz dzięki niej w kontakcie ze znajomymi z lat szkolnych, dalszą rodziną i sąsiadami sprzed poprzedniej przeprowadzki - krótko mówiąc, z osobami, z którymi inaczej nie kontaktowalibyśmy się wcale, bo nie mielibyśmy czasu do nich napisać.

Teraz zapisujemy się do list dyskusyjnych i dajemy się poznać światu poprzez różne zakamarki Internetu. Voila! W ciągu krótkiego czasu nasze skrzynki odbiorcze napełniają się takimi ilościami chcianych i niechcianych listów, że nie sposób tego wszystkiego nawet posortować.

Nie idzie ku lepszemu, bo społeczność internetowa wciąż rośnie w postępie geometrycznym i powstaje coraz więcej narzędzi, za pomocą których spamerzy mogą wyszukać nasze adresy.

Niezależnie od tego, jakiego programu pocztowego używasz, możesz skrócić sobie czas czytania listów. Przygotowaliśmy 75 wskazówek, dzięki którym opanujesz różne operacje w programach takich jak Eudora, Outlook 2000, Outlook Express, Netscape Messenger, a także dowiesz się ciekawych rzeczy o usługach pocztowych serwowanych przez WWW.

Jak najlepiej dodawać do listu pliki multimedialne?

Zdjęcia, sekwencje wideo i inne obiekty tego typu mogą podróżować przez Internet w załącznikach do listów (odłączanych przez odbiorcę wiadomości i zapisywanych w osobnym pliku) albo jako obiekty wstawione do listu, tworzące z nim całość. Poniżej znajdziesz informacje, jak to zrobić:

Eudora

Z Eudory Pro można wysyłać i odtwarzać wysoce skompresowane załączniki z wiadomościami głosowymi. Podczas redagowania listu wybierz polecenie Message | Attach | PureVoice. Zostanie wyświetlony mały panel sterowania systemu PureVoice. Wiadomość można kompresować w trakcie nagrywania. W celu zredukowania rozmiaru załączonego pliku dźwiękowego jeszcze bardziej, przed nagraniem wybierz polecenie Options | SmartRate. Odbiorcy niekorzystający z Eudory muszą ściągnąć i zainstalować odpowiedni (bezpłatny) program do odtwarzania i rejestrowania głosu (dostępny pod adresemhttp://www.eudora.com/purevoice ).

Messenger

Choć Messenger nie ma zintegrowanych możliwości tworzenia i wysyłania skompresowanego dźwięku, można je sobie dołożyć. Rejestrator-odtwarzacz PureVoice firmy Qualcomm (patrz poprzednia wskazówka), choć zaprojektowany z myślą o Eudorze, może również funkcjonować jako osobne narzędzie. Ściągniesz je bezpłatnie ze stronyhttp://www.eudora.com/purevoice . Po zainstalowaniu narzędzia podłącz mikrofon, nagraj wiadomość i kliknij przycisk Attachv, aby dodać wynikowy plik do listu wysyłanego za pomocą Messengera. Odbiorca, aby móc odsłuchać wiadomość, musi mieć swoją kopię rejestratora-odtwarzacza.

Outlook 98/2000

ZipOut firmy MicroEye jest dodatkiem do Outlooka 2000, kosztującym 15 dolarów. Pozwala na automatyczną kompresję załączników pocztowych do wszystkich typów obiektów Outlooka (firma nie oferuje wersji do Outlooka 97/98, ale z tymi aplikacjami współpracuje wspomniany poniżej dodatek do programu Outlook Express). Załączniki tworzy się w zwykły sposób - ZipOut pakuje pliki do postaci archiwum.zip w chwili wysyłania listu. Masz wpływ na to, jakie rodzaje załączników mają podlegać kompresji, możesz zdefiniować ignorowanie kompresji dokumentów wybranych typów, takich jak zadania czy spotkania. Próbną wersję programu można ściągnąć ze stronyhttp://www.microeye.com/zipout/ZipOut.exe .

Outlook Express

Outlook Express nie zawiera specjalnej obsługi plików multimedialnych, ale można do niego dołączyć plug-in, które taką obsługę zapewni. Takim modułem dodatkowych jest m. in. Objective Voice Email for Windows. Umożliwia on rejestrowanie i dołączanie mocno skompresowanych wiadomości głosowych do listów programu Outlook Express. Czternastodniowa wersja próbna jest dostępna pod adresemhttp://www.objectivevoice.com/pub/ovew61.exe (pełnowartościowy produkt kosztuje 30 dolarów). Moduł współdziała również z takimi systemami jak Eudora, Hotmail, Netscape Messenger czy Outlook 97/98.

Wysyłanie poczty

Kiedy i jak używać tekstu formatowanego, kiedy czystego, a kiedy HTML-u?

Obecnie większość programów do obsługi poczty elektronicznej obsługuje tekst formatowany (możliwość różnicowania czcionek, kolorów, osadzania rysunków itp.). Ale nie wszyscy użytkownicy mają czytniki poczty skonfigurowane tak, by móc bez trudu odczytać bogato ilustrowane listy. Czasem taki list może dla nich wyglądać jak szyfrogram. Zanim wprowadzisz w życie poniższe wskazówki, poznaj przyzwyczajenia swoich odbiorców. Uwaga! Większość programów pocztowych obsługujących tekst formatowany wysyła listy w standardowym formacie HTML.

Eudora

Eudora jest oparta na HTML-u, ale potrafi wysyłać zarówno czysty tekst, jak i bogato formatowany. Aby uzyskać tekst sformatowany, należy po prostu nadać mu jakieś formatowanie, korzystając z paska narzędzi ulokowanego bezpośrednio nad polem To: w oknie listu. Ale ponieważ nie można zagwarantować, że wszyscy odbiorcy mogą prawidłowo wyświetlić list napisany w HTML-u, wybierz polecenie Tools | Options, przewiń listę do pozycji Category, kliknij pole Styled Text i zaznacz opcję Send both plain and styled. Kliknij przycisk OK. Eudora będzie teraz wysyłać obie wersje (w jednym liście), dając tym samym wszystkim odbiorcom listu możliwość jego odczytania.