Mitsubishi: laserowe telewizory jeszcze w tym roku

Przedstawiciele koncernu Mitsubishi zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku trafi na rynek pierwszy telewizor laserowy z nowej serii LaserVue. Urządzenie wyposażone będzie w ekran o przekątnej 65".

Japońska firma jest głównym promotorem technologii Laser TV - Mitsubishi już od kilku lat prowadzi badania w tym zakresie. Koncern już kilkakrotnie zapowiadał wprowadzenie na rynek laserowych telewizorów - jednak zwykle kończyło się tylko na deklaracjach. Tym razem może być inaczej - do tej pory bowiem firma mówiła ogólnie o premierze nowej technologii, zaś teraz mamy do czynienia z zapowiedziami konkretnych urządzeń.

Przypomnijmy: technologia Laser TV wykorzystuje do generowania obrazu lasery w trzech kolorach - niebieskim, czerwonym i zielonym. Takie rozwiązanie zapewnia obraz o doskonałych parametrach i umożliwia produkowanie wyświetlaczy średnio o 25% tańszych w porównaniu do telewizorów plazmowych i LCD. Przedstawiciele Mitsubishi deklarują także, że urządzenia takie są znacznie mniejsze i bardziej energooszczędne niż telewizory wykorzystujące jedną z konkurencyjnych technologii (plazma i LCD).

Z wypowiedzi przedstawicieli japońskiej firmy wynika, że pierwszy telewizor z nowej serii LaserVue wyposażony będzie w 65-calowy wyświetlacz - urządzenie ma się pojawić w sklepach jeszcze w tym roku. Kolejny model, który trafi na rynek w kilka miesięcy później, ma dysponować ekranem o przekątnej 73". Wiadomo już, że urządzenia z tej serii będą charakteryzowały się częstotliwością odświeżania obrazu oraz zastosowaniem w nich system x.v.Color.