Mks_Vir 2007 - skuteczny i nowoczesny antywirus

Zapora

Mks_Vir 2007 - skuteczny i nowoczesny antywirus

Moduł blokowania stron internetowych nie jest najmocniejszą stroną programu

Mks_Vir 2007 to pakiet "wszystko w jednym", dzięki czemu nie musisz się przejmować o zabezpieczenie komputera przed włamaniem. Firewall jest dobrze przemyślany - umożliwia zarówno ogólną, jak i szczegółową konfigurację pracy. Możesz nie tylko zablokować wybrane porty, ale również wskazane aplikacje, które twoim zdaniem nie powinny mieć dostępu do Sieci. W tym module zawarto również filtr stron WWW oraz blokowanie wskazanych adresów IP przez określony czas. Niestety zabrakło filtra treści WWW domyślnie blokującego wszystkie strony z pornografią, czy przemocą. Oczywiście, można ręcznie wstawiać adresy URL, jednak jest to syzyfowa praca. Jeśli masz dziecko lub nastolatka w domu, warto rozejrzeć się za dodatkowym programem filtrującym, bo Mks_Vir 2007 niezbyt dobrze się sprawdzi.

Bardzo dobrze został przygotowany system zabezpieczeń przed wyłączaniem blokad. Jeśli będziesz próbował ręcznie zatrzymać proces zapory, to ruch sieciowy zostanie automatycznie wstrzymany. Dopiero ponowne uruchomienie komputera (a więc i zapory) usuwa ten problem. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wirusa atakującego program zabezpieczający komputer pozostaje bezpieczny.

Monitor rejestru i procesy

Mks_Vir 2007 - skuteczny i nowoczesny antywirus

Sprawdź czy monitor jest aktywny

Antywirus ma również wbudowane narzędzie do śledzenia zmian w rejestrze. Jeśli jest on aktywowany i jeden z kluczy lub wpisów uległ modyfikacji to monitor rejestru jest w stanie cofnąć wprowadzone zmiany. Jeśli intensywnie korzystasz z Internetu lub twój komputer działa w domenie, to ten element zabezpieczeń będzie źródłem wielu powiadomień, z których tak naprawdę nic nie wynika. Skąd niby użytkownik ma wiedzieć, że zmiana danego klucza jest wynikiem działania niebezpiecznego kodu, a nie zwykłą pracą systemu? Brak jakiejkolwiek pomocy i objaśnień czynią to narzędzie mało przydatnym. Trzeba dysponować sporą wiedzą na temat plików rejestru aby prawidłowo interpretować skomplikowane komunikaty.

Podobnie sprawa wygląda z przeglądarką procesów. Wyświetla ona listę uruchomionych zadań, jednak taką samą funkcję można osiągnąć wciskając kombinację klawiszy Ctrl+Alt+Delete i wybierając Menedżera zadań. Mks_Vir 2007 dostarcza co prawda dodatkowego opisu o procesie, jednak często jest to zdawkowy równoważnik zdania, a czasem wcale nie ma dostępnego opisu. Zdziwił mnie brak opisu przy procesie ewidentnie należącym do zapory sieciowej Mks_Vir.

Zmiany w wersji 2007:

- W stosunku do poprzedniej wersji rozszerzona została ochrona systemu i danych użytkownika o Filtr Spamu stworzony na bazie "uczącego się" filtru Bayesa.

- Rezydentny Monitor Systemu unowocześniono w sposób dwukrotnie zmniejszający wykorzystanie zasobów systemowych.

- Skaner Dyskowo-plikowy wzbogacono przez dodawanie obiektów do skanowania metodą "przeciągnij i upuść" oraz opcję szybkiego skanowania, analizującą tylko najbardziej podatne na infekcję obszary systemu operacyjnego.

- Monitor Rejestru wyposażono w możliwość konfiguracji automatycznie podejmowanych działań zapobiegawczych.

- Skaner Poczty z rozszerzonym skanerem SMTP i SSL w pełni współdziała z Filtrem Spamu.

- Moduł Kwarantanny posiada nową opcję bezpośredniego wysyłania plików do analizy w laboratorium MKS.

- Moduł Aktualizacji działa jako proces systemowy, dzięki czemu możliwe jest aktualizowanie programu bez konieczności logowania do systemu.

- Przebudowana Zapora Sieciowa posiada możliwość szczegółowego ustawiania reguł ruchu sieciowego, system IDS (system wykrywania prób włamań), możliwość blokowania stron internetowych oraz graficzny monitor ruchu sieciowego. Zapora współdziała z synchronizacją urządzeń przenośnych typu PDA.