Młodszy większy brat

FS-6020 nie jest typowym kombajnem A3, a raczej drukarką do postawienia na biurku, która "przy okazji" obsłuży dwukrotnie większy format papieru. Także jej wydajność, 20 stron A4 i 11 A3, jest bliższa parametrom niewielkich modeli A4. Jak zwykle, zastosowano super twardy bęben ceramiczny, który wytrzymuje druk 200 tys. stron i oddzielny, prosty pojemnik z tonerem. Dzięki tej parze koszt druku wynosi około. dwóch groszy za stronę.

Z taką ekonomią Kyocera wybiera się na podbój segmentu rynku opanowanego do tej pory przez drukarki igłowe. Chodzi o dość hermetyczny skansen programów księgowych i przedwindowsowych systemów operacyjnych, gdzie drukarki muszą korzystać ze sterowników używających zapomnianych już gdzie indziej systemów kodowania czcionek i grafiki. Dlatego oprócz współczesnego PCL-u w wersji 6 i dialektu postscriptowego w skład arsenału językowego urządzenia wchodzą jeszcze emulacje 24-igłowych drukarek IBM i Epsona. Równie szeroka jest gama możliwych do zainstalowania interfejsów. Do wbudowanego na stałe portu USB drugiej generacji i złącza równoległego można dodać zarówno światłowodowy czy bezprzewodowy Ethernet, jak i zapomniany już port szeregowy. Jednym słowem, pełna wsteczna kompatybilność aż do początków ery pecetów, ale także sterownik do Uniksa i aplikacji SAP.

Zabytkowemu wyposażeniu towarzyszą najnowsze zdobycze technologii. Do przechowywania czcionek, grafiki, formularzy i makr można wykorzystać karty CompactFlash, znane z aparatów cyfrowych. Zamontowanie twardego dysku udostępnia jeszcze typowe funkcje sieciowe: druku po podaniu PIN-u (Private Print), kopiowania dokumentów zapamiętanych na tym nośniku, sprawdzania pierwszej kopii przed seryjnym wydrukiem następnych.

Drukarka obsługuje grubszy papier do 200 g/m2 z podajnika uniwersalnego i zwykłe kartki z 250-stronicowej szuflady. Cztery następne kasety i dupleks są na liście wyposażenia dodatkowego, p podobnie jak 16-, 3-, 64- lub 128-megabajtowy układ pamięci, którym można uzupełnić wbudowane 16 MB. Cenę ustalono na 5800 zł, okres gwarancji na dwa lata.

Informacje Arcus, tel. (22) 5360832, www.kyoceramita.pl


Zobacz również