Młodzi tworzą zawartość internetu, starsi ją wykorzystują

Polscy internauci codziennie lub prawie codziennie korzystają z Sieci, spędzając w niej średnio nieco ponad 4 godziny. Najaktywniejsi (najczęściej publikujący treści) to osoby w wieku 18-24 lata, podczas gdy pozostali wolą wykorzystywać już istniejące zasoby - wskazuje badanie "Mądry Internet", przeprowadzone na zlecenie Netii.

Aktywne i pasywne korzystanie z Internetu najprościej można pokazać na przykładzie serwisów społecznościowych. 81 proc. respondentów zadeklarowało, że posiada konto w jednym z nich, natomiast aktywnie w nich uczestniczy jedynie połowa badanych - z istotną przewagą kobiet. Jak pokazało badanie, jest to najpopularniejsza forma aktywności widocznej w Sieci. Inne, jak udostępnianie treści (programów, filmów, gier, itp.) czy zamieszczanie komentarzy na forach i blogach są znacznie mniej powszechne - deklaruje je odpowiednio 35 i 34 proc. respondentów. Wśród osób prowadzących tego typu aktywność w Sieci przeważają ludzie młodzi, w wieku 18-24 lat, a im respondenci są starsi, tym mniejszą aktywność twórczą deklarują.

Spośród różnych form "pasywnego" korzystania z zasobów internetowych najbardziej powszechne jest:

@ przeglądanie portali internetowych, adresowanych do szerokiego grona odbiorców (91 proc.)

@ poszukiwanie informacji o produktach lub usługach na stronach producentów i dystrybutorów (88 proc.)

@ poszukiwanie informacji o produktach i usługach przed ich zakupem w portalach tematycznych (86 proc.). Te działania częściej podejmują internauci powyżej 25 roku życia.

Wśród "pasywnych" czynności w internecie najmniej popularne jest korzystanie z materiałów odpłatnych - tylko nieco ponad 20 proc. respondentów korzysta z odpłatnych serwisów, oferujących w różny sposób dostęp do filmów i seriali, a 19 proc. korzysta z płatnych archiwów gazet i bibliotek artykułów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: