Młodzież hakuje dla rozrywki

Z najnowszego raportu Panda Security wynika, że aż 67% ludzi pomiędzy 15 a 18 rokiem często korzystających z Internetu próbowało swoich sił w roli hakera. Ich celem może być twój komputer. Czy jesteś odpowiednio zabezpieczony?

Panda Security przeprowadziła badania na reprezentatywnej grupie ponad 4 tys. nastolatków, regularnie korzystających z Sieci. W anonimowych ankietach 67% młodych ludzi, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia przyznało się do włamań na konta swoich znajomych z portali społecznościowych, jak również do przejmowania kontroli nad komunikatorami internetowymi. 20% badanych przynajmniej raz w życiu rozpropagowało w Internecie kompromitujące zdjęcia lub filmy z udziałem swoich znajomych lub opublikowało je na popularnych portalach.

Dołącz do dyskusji na forum

Pierwszą linią obrony przed atakami z Internetu jest zapora sieciowa. Na naszym forum rozpoczęliśmy temat "Który firewall najlepszy?". Podziel się z nami swoimi doświadczeniami z korzystania z firewalli. Może odkryłeś coś, czego inni nie wiedzą? Zagłosuj na najlepszą lub najpopularniejszą zaporę. Przekaż innym najciekawsze fakty, które odkryłeś podczas używania zapór sieciowych.

Z badań wynika, że ponad połowa internautów z wymienionego wyżej przedziału wiekowego korzysta z Internetu średnio przez 18,5 godz. tygodniowo. Jednak na naukę przeznaczają tylko 32% czasu spędzonego w Sieci. Pozostałe 68% czasu spędzają na rozrywce: grach online, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, czatowaniu ze znajomymi itd. Niestety, według nich do "rozrywki" zalicza się także hakowanie i inne nielegalne działania w Internecie.

Okazuje się, że 17% młodych internautów posiada wiedzę na temat zaawansowanych technik hakerskich i bez problemu potrafi znaleźć w Sieci narzędzia hakerskie. 30% ankietowanych przyznało się, że próbowało przynajmniej raz w życiu hakowania. Zapytani o przyczyny takiego działania, w 86% przyznali, że robili to z czystej ciekawości.

Nie jest to jeszcze powód do paniki, zakładając że użytkownicy komputerów dysponują odpowiednią wiedzą o sposobach ochrony przed takimi atakami. Główną tamę stanowi oczywiście zapora sieciowa (firewall). Teoretycznie wszyscy posiadacze Windows (XP/SP2, Vista) powinni być dobrze chronieni przez zaporę systemową. Jednak wielu zaawansowanych użytkowników zwraca uwagę, że zapora ta nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa i ma szereg wad. Otwiera to pole do szerszej dyskusji na ten temat: czy lepsze są zapory z komercyjnych pakietów zabezpieczających? W czym są lepsze? A może warto używać firewalli darmowych?

Młodzież hakuje dla rozrywki

Jak młodzi spędzają czas w Sieci?

Jak mówi Louis Corrons, dyrektor techniczny Laboratorium PandaLabs, łatwa dostępność bezpłatnych narzędzi hakerskich, które są często dosłownie na wyciągnięcie ręki (czy też kliknięcie myszy), wręcz zachęca młodocianych do włamywania się do różnych serwerów, portali czy kont użytkowników - robią to dla przyjemności, rozrywki, a niekiedy po prostu z nudów. Odkryto przypadki młodych internautów, którzy wykorzystując trojany szpiegowali znajomych, włamywali się na szkolne serwery, aby skopiować materiały egzaminacyjne, albo wykradali tożsamości swoich przyjaciół z serwisów społecznościowych. Co więcej, ci młodociani cyberprzestępcy są przekonani o swojej bezkarności - i mają rację. - Ostatnio głośno jest o inicjatywach promujących cyberedukację, zwiększających świadomość zagrożeń czyhających w Sieci, niestety zaniedbuje się kwestie namierzania nielegalnych działań - narzeka Corrons.

Młodzież hakuje dla rozrywki

Co robi młodzież w Sieci?

Wszystko to dzieje się na oczach niczego nieświadomych rodziców. Co prawda aż 63% rodziców deklaruje troskę o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie, jednak znane im są jedynie zagrożenia związane z kontaktami z obcymi lub dostępem do szkodliwych treści. Natomiast nikt nie wyraził nawet cienia obawy, że jego dziecko może być zaangażowane w przestępstwa hakerskie, takie jak włamywanie się do serwerów i portali.

Problem jest i będzie narastał. Nikt z nas nie chce się stać ofiarą ataku, obojętne czy będzie to atak "prawdziwy", czy "tylko dla rozrywki". Dlatego, zgodnie z zasadą "przezorny zawsze ubezpieczony", trzeba zawczasu zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Z tą myślą testujemy właśnie w PC Worldzie zapory sieciowe - kompletny test już wkrótce pojawi się w naszym portalu oraz w wydaniu papierowym. Zapraszamy do wspólnej dyskusji: możesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, opinią, wziąć udział w załączonej sondzie - dzięki twojej pomocy test będzie z pewnością ciekawszy i bardziej miarodajny.

Zobacz film, który pokazuje jak skonfigurować systemową zaporę sieciową w Windows Vista (narracja po angielsku):

A tu filmik prezentujący zalety i sposoby konfiguracji najlepszej (tak mówią) darmowej zapory sieciowej Comodo Firewall Pro (narracja po angielsku):

Zabezpiecz się! Najpopularniejsze zapory sieciowe

Obecnie na rynku dostępnych jest blisko 20 liczących się firewalli, z czego kilka bezpłatnych. Komercyjnych nie kupisz oddzielnie (z wyjątkiem Outpost Firewall Pro), lecz tylko jako składnik pakietu zabezpieczającego (najczęściej "Internet Security"). Wszystkie znajdziesz w naszym dziale Download - oto linki do najnowszych wersji:

Aktualizacja: 25 maja 2009 14:02

SPRAWDŹ, CZY TWÓJ KOMPUTER JEST DOBRZE ZABEZPIECZONY

Niektórzy twierdzą, że jeśli dostępu do sieci strzeże dobry firewall sprzętowy (tj. zainstalowany w ruterze), to bawienie się w instalację dodatkowych wyrafinowanych firewalli na komputerach podłączonych do tej sieci mija się z celem. Ponoć wystarczy mieć zwykły firewall windowsowy, bo i tak ruter wyłapuje zdecydowaną większość typowych ataków. A co z nietypowymi?

Czy wiesz, że w Sieci istnieją serwisy, które przetestują twój komputer i sprawdzą, które porty są otwarte i tym samym podatne na ataki? Oto kilka przykładowych:

Dołącz się do naszej dyskusji na forum i zagłosuj na najlepszy firewall.