Mniej cierpienia

Nowe prawo unijne wprowadza licencjonowanie ciężarówek do przewozu zwierząt pod kątem ich wyposażenia oraz obowiązek śledzenia satelitarnego pojazdu w trakcie transportu.

Ciężarówki do przewozu zwierząt na trasach powyżej 8 godzin będą musiały uzyskać specjalną licencję, która potwierdzi, ze są wyposażone w urządzenia do pojenia zwierząt i monitorowania temperatury. Nowe prawo zabrania przewozu zwierząt w połogu, tj. poniżej tygodnia od urodzenia potomstwa, oraz młodych - prosiąt do 3 tygodnia życia, owiec do tygodnia życia i cieląt młodszych niż 10 dni.

Od stycznia przyszłego roku ciężarówki będą musiały posiadać wspomniane licencje, a kierowcy certyfikaty potwierdzające, że potrafią opiekować się przewożonymi zwierzętami. Wszystkie - stare i nowe - ciężarówki będą musiały zostać wyposażone w systemy nawigacji satelitarnej do końca 2009 roku. Firmy przewozowe, które transportują zwierzęta, już teraz muszą wykazywać się posiadaniem stosownych licencji.

Przedstawiciele grup obrony praw zwierząt (np. Compassion in Word Forming) są zadowoleni z nowych regulacji, choć zwracają uwagę, że nie udało się zrobić nic w sprawie ograniczenia czasu trwania transportu. Komisarz ds. zdrowia, Markos Kyprianou zapowiedział jednak , że propozycje zmian w prawie dotyczące ograniczenia czasu transportu oraz regulacje odnośnie zagęszczenia zwierząt w transporcie zostaną zgłoszone przez Komisję Europejską do końca 2009 roku.