Mniej kupują, więcej pobierają

W niektórych regionach świata liczba pobieranych nielegalnie z Internetu piosenek przekroczyła liczbę tych legalnie kupowanych w sklepach i serwisach muzycznych - alarmuje Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI). Organizacja za 11-proc. spadek sprzedaży płyt wini przede wszystkim użytkowników sieci P2P.

W samych tylko USA wartość sprzedaży muzyki (na wszystkich nośnikach oraz w Sieci) obniżyła się w ciągu minionego roku o ponad 2 mld USD. Wyraźnie spada przede wszystkim sprzedaż muzyki na płytach CD i kasetach - rośnie za to sprzedaż muzycznych płyt DVD oraz plików audio w Internecie.

"Mimo pewnych sukcesów legalnych internetowych serwisów muzycznych, przemysł muzyczny wciąż traci na skutek nielegalnego kopiowania plików w Internecie" mówi Jay Berman, szef IFPI. - "Walczymy zarówno z tym procederem, jak i typowym piractwem fonograficznym - tylko w ubiegłym roku udało nam się czterokrotnie zwiększyć liczbę rekwirowanych pirackich płyt. Jeśli zaś chodzi o nielegalną wymianę plików - staramy się pokazać internautom, że to co robią, jest nielegalne" - dodaje Berman.