Mniej niż 1% użytkowników Androida padło ofiarami wirusów w 2014 roku

Jak podają najnowsze dane Google, mniej niż 1% użytkowników Androida miało w ubiegłym roku problemy spowodowane złośliwym oprogramowaniem.

W tym 1% zawierają się także aplikacje instalowane spoza sklepu Google Play. Dane zostały zgromadzone dzięki usłudze Verify Apps, która pojawiła się wraz z systemem Android 4.2 w 2013 roku. Sprawdza zainstalowane na urządzeniu aplikacje pod kątem ich szkodliwości. Skanowanie odbywa się w momencie instalacji, a od marca 2014 pracuje także cicho w tle, dzięki czemu może wykryć "bomby z opóźnionym zapłonem". Google podaje, że usługa ta działa codziennie na ponad 200 milionach urządzeń na całym świecie.

Mniej niż 1% użytkowników Androida padło ofiarami wirusów w 2014 roku

Raport Google na temat bezpieczeństwa systemów Android

Wracając do tematu głównego, czyli wspomnianego na wstępie procenta zarażonych systemów, podano kilka ciekawych informacji. Większość wirusów ransomware, które dostają się do systemu spoza Google Play, wywodzi się ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Chin. Natomiast w sektorze aplikacji spyware dominują Rosjanie. Pozytywna wieść jest taka, że aż o 75% spadła ilość aplikacji instalowanych z innego źródła niż oficjalny sklep Google, więc jeżeli nowy system weryfikacji będzie skuteczny, wówczas szkodniki na Androida nie będą mieć zbyt wielkiego pola do popisu.

Zobacz również: