Mniej zwiedzających na CeBIT 2009

8 marca zamknięto bramy CeBIT, największych w Europie targów komputerowych. Tegoroczna edycja imprezy nie tylko skupiła mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wystawców - liczba zwiedzających również spadła. Organizator targów przekonuje jednak, że ci, którzy wytrwali do końca, to goście "najwyższej jakości".

W tym roku - jak informuje Deutsche Messe (organizator przedsięwzięcia) - hale wystawowe w Hanowerze odwiedziło ponad 400 tys. osób, czyli o ok. 20 procent mniej niż w 2008 r.

Targi miały mocne otwarcie, w czym największą zasługę miał goszczący na nich Arnold Schwarzenegger - gubernator Kaliforni znalazł się w Niemczech nieprzypadkowo, bowiem zarządzany przez niego amerykański stan był partnerem CeBIT-u. Inne znaczące osobistości, takie jak niemiecka kanclerz Angela Merkel czy Craig Barrett z Intela, również przyciągały uwagę mediów (por. artykuł: CeBIT 2009 - Co zaoferują targi w tym roku? Pierwsze informacje o wystawcach i tematyce).

Mniej zwiedzających na CeBIT 2009

CeBIT 2009

Wydaje się jednak, że potem z imprezy "uszło powietrze" - z targów nie napływało zbyt wiele informacji o produktach przełomowych czy zaskakująco innowacyjnych. Częściowo wynika to z faktu, że pewna grupa wystawców, firm znaczących w branży IT, zrezygnowała z obecności na CeBIT na korzyść "konkurencyjnych", wrześniowych targów IFA w Berlinie. Z kolei spółki z sektora telekomunikacyjnego, np. producenci telefonów komórkowych, mieli okazję pochwalić się swoimi nowościami na imprezie Mobile World Congress, jaka miała miejsce w Barcelonie w drugiej połowie lutego br.

Przyszłoroczny CeBIT odbędzie się w dniach 2 - 6 marca, będzie więc o jeden dzień krótszy niż targi AD 2008. Edycja imprezy w 2010 r. zakończy się w sobotę, dzięki czemu wielu jej uczestników zdąży wrócić do domu przed rozpoczęciem nowego tygodnia roboczego (było to zresztą postulatem wielu wystawców).

W CeBIT 2009 uczestniczyło ok. 4,3 tys. wystawców - o ponad 1/4 mniej niż w roku ubiegłym - w tym 20 firm z Polski.