Mniejsza sprzedaż aut w Europie

Liczba rejestracji nowych samochodów w UE zmniejszyła się w październiku br. o 4,5%.

Europejczycy kupują mniej nowych samochodów - wynika z danych firmy monitorującej rynek motoryzacyjny Acea.

Liczba nowych rejestracji samochodów w państwach dawnej Piętnastki spadła w październiku br. o 3,5% w porównaniu z październikiem 2003 roku, łącznie sprzedano 1 136 930 sztuk. W całej Unii Europejskiej sprzedaż nowych samochodów spadła o 4,4%.

We Francji sprzedaż nowych samochodów spadła o 8,1%, w Wielkiej Brytanii o 5,9%, we Włoszech o 8,5%. Największy spadek sprzedaży nowych aut odnotowano a Grecji (o 14,4%), w Finlandii (o 14,2%), w Irlandii (o 9,2%), w Szwecji (o 9%), w Belgii (o 8,1%). Największy wzrost sprzedaży był w Danii (o 28,6%) oraz w Luksemburgu (o 6,8%).

Według firmy badawczej Centro Studi Promotor, przyczyną spadku popytu na nowe samochody w Europie, po wzroście w pierwszym półroczu, jest fakt, że rynek motoryzacyjny zaczął akumulować straty spowodowane słabą koniunkturą gospodarczą. Mocne euro powoduje, że coraz lepiej radzą sobie na europejskim rynku producenci z Południowej Korei i z Japonii. Największe zahamowanie sprzedaży nastąpiło na pięciu głównych rynkach dawnej Piętnastki - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii.