Mniejsze przychody z Linuksa

W 2001 roku przychody ze sprzedaży różnych dystrybucji Linuksa spadły na świecie o 5%. IDC podtrzymuje jednak swoje wcześniejsze prognozy, według których wielkość tego rynku ma osiągnąć w 2006 roku 280 mln USD.

W ub. roku globalne przychody ze sprzedaży różnych dystrybucji Linuksa wyniosły 80 mln USD - o 5% mniej niż rok wcześniej. IDC podtrzymuje jednak swoje wcześniejsze prognozy, według których rynek ten w 2006 roku powinien być wart 280 mln USD. Rynek linuksowy powinien więc teraz w kolejnych latach rosnąć średnio o 28%.

W ub. roku sprzedano tę samą liczbę licencji na Linux dla serwerów co rok wcześniej, za to liczba sprzedanych licencji „klienckich” podskoczyła o 50%. Tymczasem wcześniej analitycy przewidywali, że Linux odniesie ewentualne zwycięstwo szybciej na rynku sewerowym, gdzie musi konkurować z Unixem czy systemem Microsoftu.

Wzrost liczby licencji klienckich nastapił głównie na rynku azjatyckim, gdzie Microsoft nie dysponuje aż tak wielką przewagą. Według IDC, w 2001 roku 34% wszystkich nowych instalacji płatnych dystrybucji Linuxa miało miejsce wlaśnie w tym regionie. Na rynek serwerowy najwięcej Linuksa dostarcza Red Hat, ale okazuje się, że na rynku tym do glosu dochodzą także - ze względu na osiągane wolumeny rozpowszechnianych dystrybucji - mniej znani producenci, jak chińska Red Flag Software czy brazylijska Conectiva.


Zobacz również