Mniejszy brat DVD - Kulisy powstania formatu Divx

Divx, konkurencyjny do DVD format zapisu danych na nośniku cyfrowym, nie narodził się po to, by kinomani mieli wybór między dwoma technologiami. Za jego powstaniem stały bowiem wielkie wytwórnie filmowe, kancelarie prawne i sieci sprzedaży zastanawiające się, w jaki sposób zmusić klienta do zapłaty za każdą godzinę seansu filmowego w jego własnym domu.

Divx, konkurencyjny do DVD format zapisu danych na nośniku cyfrowym, nie narodził się po to, by kinomani mieli wybór między dwoma technologiami. Za jego powstaniem stały bowiem wielkie wytwórnie filmowe, kancelarie prawne i sieci sprzedaży zastanawiające się, w jaki sposób zmusić klienta do zapłaty za każdą godzinę seansu filmowego w jego własnym domu.

Mniejszy brat DVD - Kulisy powstania formatu Divx

Panasonic DVD-X410

Cena: 449 USD

Umożliwia odgrywanie zarówno konwencjonalnych płyt DVD, jak i krążków zapisanych w formacie Divx, a także CD-Audio. Nie ma przetwornika AC3.

Zasada działania systemu jest prosta. Kupując płytę Divx w cenie zdecydowanie niższej niż standardowa płyta DVD (zwykle ok. 5 USD w porównaniu do 20-30 USD za DVD), płacimy jednocześnie za 48-godzinny okres oglądania. Po tym czasie, jeśli nie chcemy płacić więcej, płytka staje się bezwartościowa - nie trzeba jej zwracać do wypożyczalni, możemy ją po prostu wyrzucić. Jeśli jednak zechcemy obejrzeć film ponownie, za każde następne 2 doby zapłacimy 3-5 USD. Informacje o oglądaniu są gromadzone w pamięci odtwarzacza i raz bądź 2 razy w miesiącu przesyłane do centrali poprzez modem i linię telefoniczną, gdzie na ich podstawie wystawiany jest rachunek.

Twórcy nowego formatu mówią, że ma on same zalety. Faktycznie, premiery filmów na łatwo dostępnych i tanich dyskach Divx będą odbywały się wcześniej niż na innych nośnikach, takich jak DVD czy kasety wideo. Nie będziemy musieli chodzić do wypożyczalni i pilnować terminów zwrotu. Możemy natomiast za nieznaczną kwotę kupić swój ulubiony "tytuł" i nie martwiąc się o przetrzymanie, sięgać po niego, kiedy będziemy mieli na to ochotę. Czy to jednak wystarczy, aby pokochać Divx? Kiedy coś wygląda zachęcająco, zawsze warto przyjrzeć się temu bliżej i dokładnie sprawdzić w poszukiwaniu ukrytego haczyka. Niestety, w przypadku Divx takich "haczyków" jest wiele.

Pierwszym problemem jest prywatność. Podczas przekazywania danych o oglądaniu tworzona jest baza danych o tym co, kiedy i jak długo oglądałeś. Czujesz się obserwowany - nie możesz obejrzeć filmu bez informowania o tym Divx. Co potem dzieje się z danymi na twój temat - tego nie wie nikt.

Mniejszy brat DVD - Kulisy powstania formatu Divx

RCA RC-5230Z

Cena: 349 USD

Zapewnia wyświetlanie obrazu na szerokim ekranie, jest także wyposażony w system antyzakłóceniowy, przydatny przy odtwarzaniu krążków z efektami specjalnymi. Nie ma przetwor-nika AC-3.

Istnieją też problemy techniczne. Odtwarzacze Divx są droższe od standardowych odtwarzaczy DVD o 150-200 USD. Na razie dostępnych jest zaledwie kilka odtwarzaczy, a na komputerowym i stacjonarnym odtwarzaczu DVD dysków Divx obejrzeć się nie da. Do tego dochodzi konieczność posiadania linii telefonicznej podłączonej bezpośrednio do odtwarzacza.

A co na płytach? Owszem, możemy obejrzeć najnowszy film wcześniej niż użytkownicy DVD. Ale oni będą mieli interaktywne dodatki, o których w przypadku Divx trzeba zapomnieć. Na krążkach Divx brakuje komentarzy reżyserskich, reportaży z produkcji, reklamówek kinowych i informacji o aktorach. Zostaje tylko film. Mało tego, Divx rezygnuje z wersji szerokoekranowej (16:9) filmów na rzecz prostszego formatu Pan & Scan.

Ktoś może powiedzieć: "Dobrze, dostaję gorszą płytkę, ale za mniejsze pieniądze". Niestety, oszczędność jest jedynie pozorna. Łatwo bowiem wyobrazić sobie wiele sytuacji, w których standardowy czas 48 godzin zostaje przekroczony, a rachunek rośnie.

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego abonamentu, który pozwoli na oglądanie danego filmu bez ograniczeń. Abonament dotyczy jednak konkretnego filmu w konkretnym odtwarzaczu. Oznacza to, że o ile możemy oglądać film, kiedy chcemy, to wypożyczając go znajomym lub chcąc obejrzeć płytę, będąc z wizytą np. u dziadków, należy liczyć się z koniecznością zapłacenia za kolejny seans. Ostatecznie, możemy kupić płytę formatu Gold Divx, pozbawioną wszelkich restrykcji, ale jaki wtedy sens płacić tyle samo za płytę DVD z lepszym obrazem i dodatkami, co za Divx bez tych atrakcji?

Kto zatem może skorzystać na Divx? Na pewno stracą konsumenci. Niewiele też mogą zyskać właściciele wypożyczalni. O ile na kasecie wideo czy dysku DVD pożyczanym i zwracanym wielokrotnie można sporo zarobić, to zysk z wypożyczenia bezzwrotnej płyty Divx będzie niewielki i jednorazowy.

Mniejszy brat DVD - Kulisy powstania formatu Divx

Proscan PS8680Z

Cena: 449 USD

Jako jedyny z wymienionych ma wyjście na dekoder DTS. Zgodny zarówno z Divx, jak i DVD.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Na Divx zyskają przede wszystkim autorzy standardu - konsorcjum, w skład którego weszli dystrybutorzy i producenci sprzętu. Od początku ich celem było stworzenie systemu pozwalającego na egzekwowanie należności za każdorazowe obejrzenie filmu. Podstawowym chwytem reklamowym Divx staje się hasło: "Nie ma opłat za zwłokę". Sprzedawcy, tacy jak Circuit City, mogą pokochać właśnie taki produkt, gdy ich firmy zmienią się w wypożyczalnie wolne od kłopotu przechowywania zwracanych taśm.

Na szczęście, wszystkie te rozważania na razie mają charakter teoretyczny. Standard wprowadzono wprawdzie na rynek, ale wejście to jest nieśmiałe i ograniczone do 2 miast w USA. Co więcej, do grudnia ub.r. sprzedano zaledwie 87 tys. odtwarzaczy Divx. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w Circuit City zostało zarejestrowanych jedynie 17 tys. kont, co oznacza, że tylko co 4 "szczęśliwy" posiadacz odtwarzacza Divx zdecydował się na obejrzenie kupionego filmu więcej niż raz. I jeszcze jedno. Mimo że Circuit City za wszelką cenę promuje własny standard, na oficjalnej stronie przedsięwzięcia można też kupić krążki DVD.