MobileMule - P2P w komórce

Pomyśl... Wypoczywasz na rozgrzanej słońcem plaży i posługując się jedynie telefonem komórkowym kontrolujesz pobieranie długo oczekiwanego dema gry, nowej wersji ulubionego programu lub zapowiedzi najnowszej filmowej superprodukcji. Czyż to nie piękne? Marzenia się spełniają - możesz zacząć już dziś! Program MobileMule zaopatrzony został w najważniejsze funkcje, które pozwalają użytkownikom telefonów komórkowych kontrolować pobieranie plików za pośrednictwem sieci P2P. Użytkownik może sprawdzić stan pobieranych plików, zmienić limity pasma przysługującego aplikacji, sprawdzić statystyki, wyszukać i rozpocząć pobieranie wybranego pliku, a nawet wyłączyć aplikację, albo cały komputer.

 MobileMule - P2P w komórce
Obecnie jedną z najbardziej popularnych sieci P2P jest eDonkey. Ten system wymiany danych cechuje się ogromnymi zasobami plików, których rozprzestrzenianie odbywa się w sposób bardzo efektywny. W chwili obecnej istnieje wiele programów umożliwiających korzystanie z sieci eDonkey, jednak niewątpliwie jednym z najlepszych jest eMule. eMule jest programem przyjaznym w użyciu, posiadającym bardzo wiele dodatkowych i jednocześnie niezwykle przydatnych funkcji oraz udogodnień, których nie sposób znaleźć w innych aplikacjach związanych z systemem eDonkey. Jednym z nich jest możliwość jego obsługi za pomocą telefonu komórkowego.

Ustawienia GPRS - wymagania MobileMule

Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji MobileMule warto sprawdzić, czy telefon komórkowy, na którym będzie ona funkcjonować, posiada odpowiednie ustawienia usługi GPRS. Bardzo ważnym elementem jest zdefiniowanie odpowiedniej nazwy sieci zewnętrznej (APN), która zostanie wykorzystana przy łączeniu się z Internetem. W przypadku abonenta sieci Idea musi to być www.idea.pl, w PlusGSM - Internet, zaś w Erze jest to erainternet.

 MobileMule - P2P w komórce

Przed rozpoczęciem z korzystania z MobileMule niezbędna jest konfiguracja programu eMule

MobileMule - taką nazwę nosi program, który umożliwia sterowanie uruchomioną na komputerze aplikacją eMule za pośrednictwem telefonu komórkowego. Nie potrzeba wiele, aby skorzystać z MobileMule. Wystarczy telefon komórkowy obsługujący środowisko Java i połączenie GPRS oraz około 50KB miejsca dyskowego na samą aplikację i 150-200KB wolnej przestrzeni niezbędnej do prawidłowego działania MobileMule. Autorzy aplikacji zalecają jej użycie przede wszystkim na telefonach komórkowych, które posiadają kolorowy wyświetlacz - w przeciwnym przypadku informacje przekazywane przez MobileMule mogą być czasem mało widoczne. Sam komputer, na którym działa Osiołek, musi mieć odblokowany port 80, poprzez który MobileMule nawiązuje połączenie z eMule.

Instalacja i konfiguracja

 MobileMule - P2P w komórce

Numer ID użytkownika jest niezbędny do użycia aplikacji MobileMule

Pierwszym krokiem osoby chcącej skorzystać z możliwości aplikacji MobileMule, powinno być pobranie jej i zainstalowanie na swoim telefonie komórkowym. Program MobileMule można pobrać z oficjalnej strony projektu, bądź z naszego serwisu. Po instalacji programu na telefonie komórkowym konieczne będzie wykonanie kilku czynności w samej aplikacji eMule.

Przed rozpoczęciem zdalnego sterowania aplikacją eMule za pośrednictwem telefonu komórkowego niezbędna jest ingerencja w ustawienia programu. Będąc w menu parametrów aplikacji (widocznych po kliknięciu na ikonce podpisanej 'Ustawienia'), po kliknięciu na pozycji 'Serwer WWW' należy zaznaczyć parametr 'włącz MobileMule' oraz ustalić hasło, które będzie niezbędne do logowania się na program eMule z poziomu telefonu komórkowego. Po zaakceptowaniu zmian w ustawieniach należy przejść do okna programu dostępnego po kliknięciu na ikonie 'Serwery', ponieważ można tam znaleźć numer identyfikacyjny użytkownika, który wykorzystany będzie w procesie logowania na eMule (patrz ilustracja Numer ID).