Mobilna ofensywa VIA

Wygląda na to, że VIA ostrzy sobie zęby na większy fragment rynku komputerów o niskim poborze mocy. Po niedawnym udostępnieniu procesora C7-M firma zaprezentowała swój kolejny wynalazek: chipset VN800. Układ współpracuje zarówno z CPU produkowanymi przez VIA (C7-M), jak i tymi wychodzącymi z fabryk Intela (Pentium M).

VIAMobile Chipset Roadmap (źródło: VIA)

VIAMobile Chipset Roadmap (źródło: VIA)

Chipset VN800 obsługuje pamięci DDR2 533 i 400 MHz. W jego skład wchodzi układ graficzny S3 Graphics UniChrome Pro Integrated Graphics Processor wykorzystujący 128-bitowy interfejs do pamięci i obsługujący sprzętowe wsparcie podczas odtwarzania plików MPEG-2 - układ potrafi m.in. korygować wywołane kompresją przekłamania obrazu powodujące wyświetlanie charakterystycznych kwadratów.

Użytkownicy nie są jednak zmuszeni do używania wbudowanego w chipset układu graficznego. VN800 obsługuje bowiem pracę z kartą zamontowaną w zewnętrznym slocie AGP 8x. Dodatkowo - dzięki wykorzystaniu szyny Flexi-Bus - chipset działa zarówno z procesorami C7-M, jak i z Pentium M.

VN800 został zaprojektowany z myślą o oszczędnym wykorzystaniu energii elektrycznej, dlatego powinien zainteresować przede wszystkim producentów notebooków i cichych, oszczędnych komputerów biurkowych.


Zobacz również