Mobilna przyszłość

Niekończący się pojedynek Intela i AMD na rynku procesorów sprawił, że ubiegły i bieżący rok były przełomowe w historii przemysłu komputerowego.

Wyścig procesorów, jaki od lat prowadzą firmy Intel i AMD, zawsze wzbudzał spore zainteresowanie analityków rynku komputerowego i zwykłych użytkowników. Firma Advanced Micro Devices (AMD) latem zeszłego roku rozpoczęła dostawy swoich najnowszych procesorów Athlon a w ciągu ostatnich czterech miesięcy wprowadziła na rynek dziewięć nowych produktów: od rodziny niedrogich układów Duron do procesorów Athlon taktowanych zegarem 1 GHz. Mając za partnerów producentów płyt głównych, takich jak ASUStek, ALi, Biostar, FIC, SiS i VIA, oraz umowy dystrybucyjne z firmami Compaq, Fujitsu-Siemens, Gateway, Hewlett-Packard i IBM, firma AMD osiągnęła pozycję poważnego konkurenta Intela na rynku procesorów. W zeszłym roku Intel przegapił pojawienie się tanich procesorów AMD K6-2, ale utrzymał wiodącą pozycję na rynku, obniżając ceny swoich produktów. Teraz obie firmy ruszają na podbój rynku procesorów do urządzeń przenośnych, który jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem branży IT.

W międzyczasie na rynku przenośnych chipów zadebiutowała firma Transmeta, ogłaszając premierę dwóch układów serii Crusoe: TM5400 zaprojektowanego do notebooków i TM3120 przeznaczonego do małych urządzeń przenośnych. Na tegorocznym PC Expo firmy Fujitsu, Hitachi, IBM i NEC zaprezentowały już nowe modele komputerów przenośnych wyposażonych w procesory Crusoe. Także firma IBM zapowiada wprowadzenie na rynek modelu notebooka ThinkPad 240, opartego na chipie Crusoe.

Dużą zaletą układów Crusoe TM5400 jest to, że podczas pracy zużywa bardzo niewiele energii i rozgrzewa się jedynie do temperatury 50 C, podczas gdy technologie SpeedStep Intela i PowerNow AMD nie zapewniają tak niskiego zużycia energii. Opracowana przez inżynierów z firmy Transmeta technologia LongRun umożliwia dynamiczną zmianę zarówno częstotliwości pracy układu, jak i poboru mocy procesora. Podczas typowych operacji, takich jak praca edytora tekstu, Crusoe TM5400 zużywa około 1 W, natomiast działanie aplikacji wymagających większej mocy obliczeniowej powoduje zwiększenie poboru tylko do 2 W. Wydaje się więc, iż dzięki owym zaletom procesory firmy Transmeta wkrótce stanowić będą poważne zagrożenie dla Intela i AMD na rynku układów mobilnych.


Zobacz również