Mobilne 45 nano

Procesory Core 2 Duo wykonane w procesie technologicznym 45 nm nie są zarezerwowane wyłącznie do komputerów stacjonarnych. Pierwsze notebooki wyposażone w mobilne Penryny trafiły już do sprzedaży.

W zeszłym miesiącu przedstawiliśmy wyniki testów trzech najnowszych CPU Intela z serii E8x00, przeznaczonej do stacjonarnych pecetów. Od wcześniejszych wersji Core 2 Duo różnią się nie tylko procesem technologicznym, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie rozmiarów płytki krzemowej układu, a więc zmniejszenie kosztu produkcji. Technologia 45 nm pozwala też na upakowanie większej liczby tranzystorów, z których zbudowana jest pamięć podręczna L2, więc producent zdecydował się na jej powiększenie z 4 do 6 MB. Wprowadzono również parę udoskonaleń w mikroarchitekturze, mających na celu przyśpieszenie operacji dzielenia, akcelerację aplikacji multimedialnych (m.in. nowy zestaw instrukcji SSE4.1) czy lepszą współpracę z pamięcią L2.

Niecały miesiąc po debiucie stacjonarnych Penrynów pojawiły się ich mobilne odmiany. Są to serie T8x00 i T9x00, różniące się wielkością cache'u L2 (odpowiednio 3 i 6 MB) i częstotliwością taktowania. W przeciwieństwie do E8x00, cechujących się szyną systemową o efektywnej częstotliwości 1333 MHz, mobilne Core 2 Duo 45 nm współpracują z magistralą FSB 800 MHz.

Przejście na nowy proces technologiczny oznacza zmniejszenie zapotrzebowania układów na energię, co ma istotne znaczenie w wypadku modeli stosowanych w notebookach. Procesory wykonane w 45 nm prawie się nie nagrzewają, więc nie wymagają intensywnego chłodzenia. Laptopy z Penrynami mogą być cichsze i dłużej pracować na baterii - tym bardziej, że nowe Core 2 Duo szybciej przechodzą w stan bezczynności.

Czy tak jest w istocie? Mieliśmy okazję przyjrzeć się nowym CPU w akcji, testując dwa komputery firmy Aristo: Smart 500 i Prestige 1800. Są to w zasadzie identyczne konstrukcje, oparte na tym samym kadłubku firmy Quanta, a różniące się jedynie konfiguracją podzespołów - przede wszystkim układem graficznym.

Brzydkie kaczątka

Oba laptopy prezentują się niezbyt interesująco w dość topornych, brzydkich obudowach z 15-calowymi ekranami 1280x800. Testowane modele wyposażono w płytę główną z chipsetem 965, 2 GB RAM, twardy dysk SATA 160 GB i nagrywarkę DVD Multi firmy Optiarc. Seria Smart 500 cechuje się zintegrowanym układem graficznym GMA X3100 Intela, natomiast notebooki Prestige 1800 oferują grafikę NVIDIA GeForce 8400M GS z 256 MB pamięci. Komputerom Aristo nie brak odpowiednich łączy komunikacyjnych (cztery porty USB, jeden FireWire, LAN 1 Gb/s, Wi-Fi a/g/n, Bluetooth, gniazda ExpressCard/54 i replikatora portów), choć tylko Prestige 1800 ma wyjście DVI, natomiast posiadacz Smart 500 musi zadowolić się zwykłym VGA.

Procesory dobraliśmy pod kątem cen, tzn. Smart 500 z układem T8100 2,08 GHz i systemem Vista Home Premium ledwo mieści się w przedziale najtańszych notebooków (do 3000 zł), natomiast Prestige 1800 z T8300 2,4 GHz oraz modułem Turbo Memory 1 GB kosztuje raptem 3634 zł.

Lepsze wypiera dobre

Wyniki testów okazały się bardzo obiecujące, chociaż trudno je porównać z rezultatami innych laptopów. Najwydajniejszy model ze średniego przedziału cenowego, ICom PrestigeBook 8420, wyposażony jest w CPU T7700 o tej samej częstotliwości taktowania, co T8300 (2,4 GHz), lecz wciąż większej o 1 MB pamięci L2. Poza tym ma wydajniejszy układ graficzny, szybszy dysk i pojemniejszą baterię. Dlatego Aristo Prestige 1800 nie mógł go pokonać, chociaż ustanowił kilka rekordów, a w pozostałych konkurencjach różnice były nieznaczne. Przy cenie niższej od IComu o grubo ponad 1000 zł staje się jednak atrakcyjną alternatywą.

Rezultaty Prestige 1800 porównaliśmy też z uzyskanymi przez trzy notebooki o zbliżonych konfiguracjach i z procesorem T7500 2,2 GHz. Tu Aristo bardzo dobrze dawał sobie radę, mając nad nimi niewielką przewagę przy podobnym czasie pracy na baterii.

Smart 500 w swojej klasie cenowej nie miał godnych przeciwników - w naszym rankingu nie było żadnego modelu z CPU szybszym niż 1,8 GHz, więc strzały padały do jednej, w dodatku pustej bramki. Dlatego porównaliśmy go z droższymi notebookami z T7300 2 GHz i grafiką GMA X3100. I z wyjątkiem MSI PR200, najlepszego zakupu w tej kategorii, Aristo był od wszystkich szybszy.

Przy okazji warto zauważyć, że nieco szybszy procesor wraz z wydajniejszym układem graficznym w Prestige 1800 spowodował wyraźny wzrost predkości w stosunku do Smarta 500, jednak okupiony krótszym aż o godzinę zasilaniem z akumulatora.