Mobilne aplikacje wygenerują w tym roku aż 30 mld przychodu

Z prognoz firmy analitycznej ABI Research wynika, że przychody z mobilnych aplikacji osiągną pod koniec tego roku astronomiczny poziom 30 miliardów dolarów.


Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sklepów oferujących aplikacje, które możemy zainstalować na naszych ukochanych przenośnych gadżetach. Zdecydowana większość pobieranych aplikacji (ok. 90%) jest jednak darmowych. Nie zmienia to jednak faktu, że globalne przychody generowane przez ich płatne odpowiedniki (oraz przychody pochodzące z reklamy, zakupów z poziomu aplikacji oraz subskrypcji) stale rosną i według prognoz firmy analitycznej ABI Research pod koniec tego roku osiągną poziom 30 miliardów dolarów, czyli blisko dwa razy wyższy niż rok wcześniej.

Gdzie są ulokowane największe przychody?

Tutaj nie ma zmian. Przewodzi sklep App Store, który z wspomnianej puli zgarnia dwie trzecie. Do sklepu Google Play należy pozostała część. W przyszłym roku powinniśmy jednak zobaczyć tutaj pewne mierzalne zmiany, których bohaterami mogą zostać mobilne platformy RIM i Microsoftu.

Analitycy sobie nie radzą

Warto zauważyć, że rynek mobilnych aplikacji jest tak dynamiczny, że stale przewyższa oczekiwania analityków. Np. wspomniane 30 miliardów dolarów powinien według przedstawionych przez nich dwa lata temu prognoz przekroczyć dopiero w 2014 roku.