Mobilne bezpieczeństwo

Telefon to już nie tylko prosty aparat do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Zapisujemy w nim daty urodzin, imienin, terminy ważnych spotkań oraz wszelkie informacje ułatwiające organizację czasu. O takie dane należy odpowiednio zadbać.


Telefon to już nie tylko prosty aparat do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Zapisujemy w nim daty urodzin, imienin, terminy ważnych spotkań oraz wszelkie informacje ułatwiające organizację czasu. O takie dane należy odpowiednio zadbać.

Z punktu widzenia użytkownika metody archiwizacji da się podzielić na niewymagające oraz wymagające dostępu do Internetu. Pierwszy sposób polega zwykle na użyciu oprogramowania zainstalowanego na dysku komputera, natomiast drugi opiera się na wykorzystaniu wyspecjalizowanych serwisów internetowych.

Oczywiście nie ma archiwizacji bez komunikacji. Najłatwiej i najtaniej jest podpiąć urządzenie do komputera kablem USB albo, w ostateczności, RS232. Można też wykorzystać port podczerwieni (IrDA) lub moduł Bluetooth. Do archiwizacji danych z wykorzystaniem serwisów internetowych używamy połączenia GPRS, 3G lub WLAN, czyli transmisją danych zajmuje się sam telefon.

Aplikacje

Oxygen Phone Manager II

Mobilne bezpieczeństwo

Oxygen Phone Manager II został w pełni spolszczony, chociaż nie wszędzie zrobiono to profesjonalnie.

Jest to jeden z najpopularniejszych programów do komunikacji komórki z komputerem. Umożliwia przygotowanie profilu do każdego podłączonego przez nas telefonu. Pozwoli to uniknąć problemów z zarządzaniem danymi w wypadku korzystania z większej liczby aparatów. Menu aplikacji jest dynamiczne i dostosowuje się do funkcji komórki. Archiwizację warto rozpocząć od zapisania listy kontaktów. Dane możemy zarówno importować (z programów: Microsoft Outlook, Lotus Notes, a także z plików CSV), jak i eksportować.

Menedżer wiadomości SMS i MMS przypomina Outlooka. Tworzenie, edycja i zarządzanie nimi nie nastręczą trudności. Istotna jest możliwość wysyłania wiadomości SMS do wielu odbiorców, których wybieramy z wygodnej książki adresowej.

Sekcja kalendarza i lista spraw pozwalają na zsynchronizowanie telefonu z programem Microsoft Outlook, przez co edycja, tworzenie oraz kasowanie wpisów jest ograniczone do kilku kliknięć.

Minusem programu jest obsługa telefonów jedynie Nokii. Dodatkowo wersja testowa narzuca użytkownikom ograniczenia w liczbie synchronizowanych kontaktów (jeden podczas jednej operacji). Całkowicie zablokowano też usługę, dzięki której możesz kliknięciem skopiować na telefon dane zapisane w Oxygenie.

Cell Phone Manager

Mobilne bezpieczeństwo

Funkcje opisywanych aplikacji i serwisów internetowych

Cell Phone Manager jest prostym programem; dostępnym w menu kreator który przeprowadzi użytkownika przez wszystkie etapy. Nasza rola ogranicza się do wybrania archiwizowanych elementów oraz miejsca na dysku, gdzie zostanie zapisany backup. Istnieje również możliwość przeprowadzenia samodzielnej archiwizacji zarówno kontaktów, wiadomości SMS, jak i wpisów znajdujących się w kalendarzu.

Wersja testowa nie jest objęta limitem czasowym, ale wprowadza pewne ograniczenie funkcjonalności. Jeśli zechcemy za pomocą Cella wysłać SMS, do wiadomości zostanie dodany podpis "MobTime". Drugą niedogodnością jest blokada opcji pozwalającej na kopiowanie plików multimedialnych do pamięci telefonu.

FloAt's Mobile Agent

Mobilne bezpieczeństwo

Float's Mobile Agent to bardzo wszechstronny kombajn, który oprócz tworzenia kopii zapasowej danych pozwala na badanie bieżącego stanu telefonu komórkowego, np. temperatury baterii.

Jest to program typu open source wydany na licencji GPL. Na stronie producenta możemy wyczytać, że oficjalnie współpracuje z telefonami marki Sony Ericsson, a obsługa kolejnych producentów zostanie dodana w przyszłych wersjach aplikacji. Zastanawiający jest fakt, że nowym użytkownikom zaleca się instalację wersji 2.1 beta 4.

Po uruchomieniu programu automatycznie tworzony jest profil telefonu, a następnie z komórki zostają skopiowane dane. Za pomocą jednego kliknięcia możemy zsynchronizować książkę adresową, zegarek, kalendarz, zakładki (ulubionych), wiadomości SMS oraz kontakty programu Outlook. Jeśli chcielibyśmy wyeksportować dane do pliku, do wyboru mamy formaty CVS, vCard i XML.

Serwisy internetowe

Mobical.net

Mobical.net to serwis internetowy oferujący możliwość archiwizacji danych z telefonów komórkowych. Aby skorzystać z jego usług, musimy się zarejestrować - zarówno tworzenie konta, jak i cała reszta proponowanych funkcji są całkowicie bezpłatne. Po otrzymaniu SMS-u wystarczy wybrać opcję zapisu ustawień i telefon będzie gotowy do pracy. Cała idea opiera się na synchronizacji danych pomiędzy bazą serwera a naszym aparatem.

Mobical.net pomaga nam w zarządzaniu kontaktami, terminarzem, SMS-ami oraz zakładkami (ulubionymi). Bezpośrednio na stronie serwisu możliwe jest dokonywanie wszelkich zmian w naszych danych. Modyfikacje - czy to w telefonie, czy na stronie WWW - podlegają synchronizacji. Oznacza to, że książkę adresową i organizer odzyskamy nawet po całkowitej awarii dysku. Nawet gdy stracimy telefon, wystarczy znać hasło do mobical.net, żeby uzyskać dostęp do naszych zasobów.