Mobilne chipy AMD Ryzen Pro drugiej generacji dostępne

Już niedługo wybierając nowego laptopa będziesz miał wybór pomiędzy procesorami Intel Core i nowymi AMD Ryzen Pro drugiej generacji.

Od pewnego czasu oczekiwaliśmy nowych procesorów do laptopów od AMD. W poniedziałek firma poinformowała, że wprowadza na rynek procesory Ryzen Pro drugiej generacji dla laptopów komercyjnych. Pierwszymi producentami urządzeń będą HP oraz Lenovo.

Mobilne chipy AMD Ryzen Pro drugiej generacji dostępne

Źródło: techadvisor

Dostępne są trzy nowe układy Ryzen Pro: 2,3 GHz, 4-rdzeniowy/8-wątkowy Ryzen 7 Pro 3700U; 2,1 GHz, 4-rdzeniowy/8-wątkowy Ryzen 5 Pro 3500U oraz 2,1 GHz, 4-rdzeniowy/4-wątkowy Ryzen 3 Pro 3300U. Wszystkie procesory posiadają TDP ustalone na poziomie 15 W, co oznacza, że są przeznaczone dla lekkich i przenośnych notebooków. Wszystkie wykorzystują starszy proces produkcyjny 12 nm, ale mogą się pochwalić dyskretnym, zintegrowanym układem GPU Vega, który będzie wydajniejszy od konkurencyjnych układów oferowanych przez Intel'a.

Mobilne chipy AMD Ryzen Pro drugiej generacji dostępne

Źródło: techadvisor

AMD twierdzi, że nowe procesory pozwolą na wydłużenie czasu pracy na baterii do 10 godzin, (mierzone podczas odtwarzania wideo) i zaoferują poprawę wydajności w porównaniu z procesorem Intel Kaby-Lake R i5-8250U. AMD powiedziało, że Ryzen 5 3500U jest o 24 procent szybszy w teście syntetycznym Cinebench niż i5-8250U i o 227 procent szybszy w benchmarku mierzącym wydajność graficzną - 3DMark Time Spy.

Zarówno HP, jak i Lenovo nie sprecyzowali jeszcze, jakie komputery będą wyposażone w nowe układy. Jedyną informacją, jaką przekazano jest, że pojawią się one w sprzedaży w tym kwartale. Inni producenci mają zaprezentować komputery wyposażone w procesory AMD Ryzen Pro drugiej generacji jeszcze w 2019 roku.

Na targach CES w Las Vegas w styczniu, dyrektor generalny AMD Lisa Su została zapytana o problemy z dostępnością laptopów z procesorami Ryzen pierwszej generacji. Odpowiedziała ona, że jest zadowolona z urządzeń, jakie pojawiły się na rynku i zapowiedziała, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy zdecydowanie więcej konstrukcji.

Przypominamy, że również Intel zapowiedział nowe procesory Intel Core 9 generacji z serii H.