Mobilne chipy AMD Ryzen Pro drugiej generacji dostępne

Już niedługo wybierając nowego laptopa będziesz miał wybór pomiędzy procesorami Intel Core i nowymi AMD Ryzen Pro drugiej generacji.

Od pewnego czasu oczekiwaliśmy nowych procesorów do laptopów od AMD. W poniedziałek firma poinformowała, że wprowadza na rynek procesory Ryzen Pro drugiej generacji dla laptopów komercyjnych. Pierwszymi producentami urządzeń będą HP oraz Lenovo.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Dostępne są trzy nowe układy Ryzen Pro: 2,3 GHz, 4-rdzeniowy/8-wątkowy Ryzen 7 Pro 3700U; 2,1 GHz, 4-rdzeniowy/8-wątkowy Ryzen 5 Pro 3500U oraz 2,1 GHz, 4-rdzeniowy/4-wątkowy Ryzen 3 Pro 3300U. Wszystkie procesory posiadają TDP ustalone na poziomie 15 W, co oznacza, że są przeznaczone dla lekkich i przenośnych notebooków. Wszystkie wykorzystują starszy proces produkcyjny 12 nm, ale mogą się pochwalić dyskretnym, zintegrowanym układem GPU Vega, który będzie wydajniejszy od konkurencyjnych układów oferowanych przez Intel'a.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

AMD twierdzi, że nowe procesory pozwolą na wydłużenie czasu pracy na baterii do 10 godzin, (mierzone podczas odtwarzania wideo) i zaoferują poprawę wydajności w porównaniu z procesorem Intel Kaby-Lake R i5-8250U. AMD powiedziało, że Ryzen 5 3500U jest o 24 procent szybszy w teście syntetycznym Cinebench niż i5-8250U i o 227 procent szybszy w benchmarku mierzącym wydajność graficzną - 3DMark Time Spy.

Zarówno HP, jak i Lenovo nie sprecyzowali jeszcze, jakie komputery będą wyposażone w nowe układy. Jedyną informacją, jaką przekazano jest, że pojawią się one w sprzedaży w tym kwartale. Inni producenci mają zaprezentować komputery wyposażone w procesory AMD Ryzen Pro drugiej generacji jeszcze w 2019 roku.

Na targach CES w Las Vegas w styczniu, dyrektor generalny AMD Lisa Su została zapytana o problemy z dostępnością laptopów z procesorami Ryzen pierwszej generacji. Odpowiedziała ona, że jest zadowolona z urządzeń, jakie pojawiły się na rynku i zapowiedziała, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy zdecydowanie więcej konstrukcji.

Przypominamy, że również Intel zapowiedział nowe procesory Intel Core 9 generacji z serii H.