Mobilne gadżety

Użytkownikom laptopa przydać się może dosłownie wszystko, począwszy od prostej przejściówki z małego gniazda USB na duże, pozwalającej podłączyć aparat fotograficzny do laptopa, po niewielką kamerę internetową do komunikowania się ze znajomymi. Liczba akcesoriów, mniej lub bardziej przydatnych, jest wręcz ogromna. Staraliśmy się wyselekcjonować i opisać najciekawsze.


Użytkownikom laptopa przydać się może dosłownie wszystko, począwszy od prostej przejściówki z małego gniazda USB na duże, pozwalającej podłączyć aparat fotograficzny do laptopa, po niewielką kamerę internetową do komunikowania się ze znajomymi. Liczba akcesoriów, mniej lub bardziej przydatnych, jest wręcz ogromna. Staraliśmy się wyselekcjonować i opisać najciekawsze.

Sterowanie kursorem za pomocą touchpada czy też wskaźnika AccuPoint nie jest tak wygodne, jak za pomocą myszy. Standardowe modele zajmują dużo miejsca, dlatego warto zwrócić uwagę na znacznie mniejsze, przystosowane do pracy z laptopami. Zwłaszcza gdy często wyjeżdżasz, przyda ci się specjalna mysz do laptopa.

Większość takich modeli ma zwijane kable oraz opcję chowania nadajnika i ładowania baterii przez port USB. Dla posiadaczy laptopów z Bluetooth naturalnym wyborem stają się myszy wykorzystujące tę technologię. Nie wybieraj najmniejszych konstrukcji, bo są również najmniej wygodne. Polecamy modele o średnim rozmiarze i wysokie, bo pewnie leżą w ręku. W myszach przewodowych dobrym rozwiązaniem jest zwijany kabel, całkowicie chowany wewnątrz urządzenia, a w bezprzewodowych - własny nadajnik, który niekiedy również można schować w myszy. Decydując się na zakup bezprzewodowego modelu, warto wziąć pod uwagę konstrukcje z opcją ładowania akumulatorów. Najczęściej prąd czerpany jest bezpośrednio z laptopa przez port USB i nie trzeba zabierać ze sobą dodatkowego zasilacza. Dobrym wyborem jest na przykład mysz Logitech Revolution.

Mała kamera

Wystarczy dostęp do Internetu, laptop oraz dobra kamera internetowa i można nie tylko porozmawiać z najbliższymi, ale także ich zobaczyć, urządzając rodzinną wideokonferencję. Coraz większa szybkość Internetu powoduje, że nie warto inwestować w najtańsze modele, które nie osiągają szybkości 15 klatek/s w rozdzielczości 640x480 pikseli. Najtańsze konstrukcje pracują dużo wolniej i co istotne, gorzej radzą sobie w słabszym oświetleniu.

Kamery montowane w laptopach mimo teoretycznie przyzwoitych parametrów pracy spisują się znacznie gorzej od dobrych kamer internetowych. Powodują więcej kłopotów, niż dają korzyści, zwłaszcza gdy w słabszym oświetleniu obraz rejestrowany przez kamerę jest całkowicie nieczytelny.

Kamery laptopowe są znacznie mniejsze od typowych pecetowych i - co istotne - rzadko mają podstawkę do pracy na monitorach CRT. W niektórych wypadkach nie można ich zamocować również na monitorach LCD. Mają też krótsze kable, średnio 70-centymetrowe, niekiedy zwijane, podobnie jak w przewodowych myszach do laptopów. Osobom pracującym w nocy może się przydać kamera internetowa pełniąca funkcję lampki zasilanej z gniazda USB, jak w modelu Manhattan Mega Cam. Nawet najbardziej wydajne modele wyraźnie zwalniają, gdy filmowany obiekt jest za słabo oświetlony, ale tego typu urządzenie ma dodatkowe diody świecące podczerwienią, doświetlające rejestrowany obraz.

Nie warto decydować się na modele z matrycą o rozmiarze mniejszym niż 640x480 pikseli (0,3 M pikseli), bo rejestrują obraz raczej słabej jakości i mało szczegółowy. Osoby ograniczające do minimum ilość sprzętu powinny wybrać kamerę z wbudowanym mikrofonem. Równie ważna, jak dodatkowe wyposażenie, jest wygodna i stabilna podstawka. W wypadku laptopów najlepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju zaczepy czy klipsy mocujące kamerę na obudowie matrycy. Znacznie mniej wygodne i stabilne są wyginany druciany pałąk lub podstawka opierającą się tylko na obudowie matrycy, która powoduje zsuwanie się kamery podczas regulacji kąta ustawienia ekranu. Warto zwrócić uwagę, czy model ma funkcję automatycznej regulacji ostrości lub przynajmniej wygodne pokrętło. Za małe i śliskie pokrętło regulacji ostrości jest jednym z głównych źródeł frustracji podczas posługiwania się kamerą.

Przenośny dźwięk

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego układy dźwiękowe zintegrowane z płytami głównymi notebooków są marne, to przypominamy, że w wypadku układów zintegrowanych duży wpływ na jakość dźwięku ma ich lokalizacja. Płyta główna to najgorsze z możliwych miejsc na taki układ. Jest to centrum wszelkich zakłóceń generowanych przez podzespoły peceta. Dużo lepszy pomysł to umieszczenie układów dźwiękowych w osobnych obudowach poza pecetem lub przetwornika audio w dobrze ekranowanej obudowie PCMCIA. Interfejs ten ma kilka zalet, m.in. wysoką przepustowość oraz specyfikację, która umożliwia utworzenie miniaturowej karty dźwiękowej. Nowym pomysłem na te wakacje jest Creative Xmod, moduł dźwiękowy z nowoczesnym procesorem audio X-Fi, takim samym, jak w zaawansowanych kartach dźwiękowych do pecetów stacjonarnych. Współpracuje nie tylko z notebookiem, lecz i z dowolnym źródłem audio, które pozwala na przesłanie do Xmoda ścieżki dźwiękowej. Działa na zasadzie filtru, który dokonując cyfrowej obróbki dźwięku w locie, poprawia brzmienie oryginału.

<hr>

Manhattan Mega Cam

Informacje IC Intracom Polska, tel. 022 8649500,http://www.icintracom.com.pl

Cena 175 zł

Rozdzielczość matrycy CMOS (szer. x wys.) 1280x1024 pikseli

Interfejs USB

Ustawienie ostrości ręczne

Mobilne gadżety
To dosyć nietypowa kamera, bo umieszczona na drucianym, giętkim pałąku, przystosowana do pracy na biurku, a nie na obudowie monitora. Jest wyposażona w matrycę o rozdzielczości 1, 3 Mp, wykonaną w technologii CMOS. Urządzenie jest podłączane do gniazda USB, ale komunikuje się w wolniejszym trybie FullSpeed. Odbija się to na szybkości pracy, która w rozdzielczości do 352x288 pikseli wynosi 20 klatek/s, a w rozdzielczości 320x240 pikseli około 15 klatek/s. Wiele zależy jednak od oświetlenia. Jakość obrazu nie odbiega od średniej i do komunikowania się ze znajomymi przez Internet całkowicie wystarcza. Matryca jest dosyć duża, jak na kamery internetowe, ale najlepszy obraz uzyskamy w rozdzielczości 352x288 pikseli.

Z systemami Windows 98/Me/2000/XP urządzenie współpracuje bez problemu. Należy najpierw zainstalować dołączone oprogramowanie ze sterownikiem, a dopiero potem podłączyć kamerę do komputera. Kamera ma własny mikrofon, jednak gdy korzystasz z wideokomunikatora, warto użyć dołączonej słuchawki z mikrofonem. Szkoda, że oprogramowanie jest ubogie, a ostrość obrazu reguluje się ręcznie. Dwie diody świecące światłem podczerwonym umożliwiają korzystanie z kamery nawet w bardzo słabym oświetleniu, są też dwie zwykłe, skierowane w dół i oświetlające klawiaturę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: