Mobilne granie dla ambitnych, czyli nie tylko wąż

Gry na komórki kojarzone są zwykle z prymitywnymi platformówkami, prostymi grami logicznymi, bądź nieskomplikowanymi strzelankami, a przecież czasy popularnego "węża" na monochromatycznych wyświetlaczach już dawno minęły. Dzisiejsze telefony komórkowe dysponują możliwościami, które potrafią zadziwić, wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki postęp dokonał się w tej dziedzinie. W artykule tym chcemy pokazać, jak dalece posunęła się ewolucja gier na mobilne platformy komórkowe. Dziś te wielofunkcyjne urządzenia stały się swoistymi centrami rozrywki. Bez żadnego problemu znajdziemy na nasz telefon grę sieciową na wielu graczy, ambitną grę strategiczną, RPG, zagramy w udany remake znanego z PC lub konsol hitu, czy też w grę z efektowną grafiką 3D.

Aby skorzystać z dobrodziejstw ciekawych produkcji, wcale nie potrzeba posiadać "wypasionego" telefonu. Do zagrania w interesującą grę często wystarczy nam telefon z kolorowym wyświetlaczem o rozdzielczości 128 x 128 oraz paroma MB RAM (np. Nokia 2610). Najnowszym grom taka konfiguracja jednak nie wystarcza, wymagają one wyświetlacza o rozdzielczości minimum 128 x 160 i kilkunastu MB pamięci. Oczywiście jeszcze lepiej posiadać komórkę z wyświetlaczem o rozdzielczości 176 x 220 i więcej RAM. Często zdarza się tak, że jedna gra posiada dwie wersje - na słabsze oraz lepsze telefony. Przykładowo gra Harry Potter and Order of Phoenix w najbardziej rozbudowanej wersji posiada izometryczną grafikę, natomiast w wersji na słabsze komórki - jedynie dwuwymiarową (rzut z boku) z pseudo głębią 3D. W zależności od wersji występują też różnice w oprawie dźwiękowej. Rzecz oczywista, pomimo tych wszystkich wymagań, komórkowe wciąż pozostają jedynie zubożonymi wersjami produkcji znanych z komputerów.

Czasy gdy możliwości komórek pozwalały na tworzenie jedynie gier takiej jakości minęły bezpowrotnie

Czasy gdy możliwości komórek pozwalały na tworzenie jedynie gier takiej jakości minęły bezpowrotnie

Dla osób które zaczynały karierę gracza w czasach ZX Spectrum, Atari 800XL, Commodore 64, czy nawet Amigi 500 jest to swoista podróż w czasie, jednak graczom wychowanych na dzisiejszych produkcjach, wymagających silnych procesorów, potężnych akceleratorów graficznych oraz gigabajtów RAM, jakość gier na telefony komórkowe może wydać się po prostu śmieszna. Sprawę pogarsza fakt, że większość gier na komórkowce prezentuje mierną jakość. W obecnej chwili widać jednak wyraźnie, że producenci gier docenili ten rynek i można tu znaleźć wiele naprawdę interesujących pozycji.

Dużym plusem gier na komórki jest także ich cena oraz łatwość dostępu. Po zakupie (wysłaniu smsa) otrzymujemy zwrotnego linka WAP, za pomocą którego pobierzemy grę. Ponosimy więc przy okazji koszty transferu GPRS, ale ze względu na rozmiar gier nie są one duże. W obecnej chwili ceny gier na komórki wahają się od kilku (2,44 zł), do kilkunastu złotych w przypadku największych hitów (10,98 zł z VAT).

Ambitniejsze pozycje na komórki

Na początek chciałbym obalić dość powszechny stereotyp, w myśl którego gry na komórki to jedynie prostackie zręcznościówki. Zacznijmy niestandardowo, od przedstawiciela gatunku strategii, a mianowicie Anno 1701 Mobile. Rzecz oczywista, nie można równać strategii na komórkę z produkcjami na PC. W porównaniu do nich rozgrywka jest bardzo uproszczona, tym niemniej dla miłośników tego rodzaju zabawy będzie to łakomy kąsek. W Anno 1701 możemy działać zarówno środkami dyplomatycznymi jak i siłowymi, możemy handlować, zdobywać i umacniać swoją władzę, bogactwo i pozycję.

Anno 1701 Mobile - strategia, w której jednak nie zabrakło elementów zręcznościowych

Anno 1701 Mobile - strategia, w której jednak nie zabrakło elementów zręcznościowych